Hurtownicy z branży przetwórstwa spożywczego mogą się ubiegać o 10 mln złotych dotacji z ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczyna nabór wniosków od firm z branży przetwórstwa produktów rolnych lub zajmujących się ich hurtową sprzedażą. Przetwórcy będą mogli ubiegać się o dotację do 10 milionów złotych. Wsparciem objęte są sektory przetwórstwa mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż, ziemniaków, jaj i miodu. Wnioski będą przyjmowane do 27 marca.

2020-02-22, 13:00

Hurtownicy z branży przetwórstwa spożywczego mogą się ubiegać o 10 mln złotych dotacji z ARiMR
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Tupungatol

O tego typu pomoc może ubiegać się przedsiębiorca prowadzący działalność w formie mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa i zajmujący się przetwarzaniem albo wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych. Maksymalne wparcie dla firmy wynosi 10 milionów złotych.

Wsparcie inwestycji na rzecz rozwoju przetwórstwa i hurtowni

O dotację na inwestycje w przetwórstwo może się ubiegać także przedsiębiorstwo, które jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów. Wtedy można ubiegać się  o 15 mln złotych. Minimalna wysokość wsparcia wynosi 100 tys. zł na jednego producenta-hurtownika.


Powiązany Artykuł

rolnictwo finanse1200.jpg
Rząd przyjął ustawę wzmacniającą pozycję producentów rolnych w skupie i handlu

Pieniądze będą wypłacane w formie refundacji do 50 procent kosztów kwalifikowanych, poniesionych na realizację inwestycji. Chodzi o budowę, przebudowę i rozbudowę wszelkich budynków związanych z przetwarzaniem bądź wprowadzaniem produktów rolnych do obrotu.

Tego typu inwestycja musi być połączona bezpośrednio z zakupem maszyn i urządzeń związanych z przetwarzaniem, z przygotowywaniem to przetwarzania, z magazynowaniem i przygotowywaniem do sprzedaży.

REKLAMA

System punktowy decyduje o przyznaniu dotacji

W najbliższym naborze podniesiono próg minimalnej liczby punktów rankingowych umożliwiającej podpisanie umowy o przyznaniu pomocy. Minimum to 20 punktów. Punkty mogą otrzymać producenci pasz bez GMO, grupy producentów rolnych, związki grup, spółdzielnie. Kolejne punkty można otrzymać za innowacyjność operacji bądź powiązaniem jej z ochroną środowiska lub przeciwdziałaniem zmianom klimatu, czy też uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości.


Powiązany Artykuł

jedzenie żywność 1200.jpg
Od 2020 r. produkty bez GMO będą specjalnie oznakowane

Najwięcej punktów będzie można otrzymać za realizację inwestycji związanych z produkcją pasz z surowców wolnych od GMO. Na podstawie liczby otrzymanych punktów zostanie przygotowana lista określająca kolejność przysługiwania wsparcia.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej