Rząd przyjął ustawę wzmacniającą pozycję producentów rolnych w skupie i handlu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wzmacniającej pozycję producentów rolnych w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Nowe przepisy mają chronić przed sprzedażą produktów rolnych po rażąco niskich cenach i narzucaniem producentom niekorzystnych umów.

2019-07-02, 16:15

Rząd przyjął ustawę wzmacniającą pozycję producentów rolnych  w skupie i handlu
Ustawa ma chronić przed sprzedażą produktów rolnych po rażąco niskich cenach i narzucaniem niekorzystnych umów.Foto: shutterstock, Aleksandar Malivuk

Rząd przyjął ustawę o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) projekt przewiduje wzmocnienie pozycji producenta rolnego w łańcuchu produkcji żywności. Producenci rolni stanowią najsłabsze ogniwo w tym łańcuchu i często są narażeni na stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych przez podmioty o większej sile przetargowej i potencjale ekonomicznym.

Ustawa ma chronić przed sprzedażą produktów rolnych po rażąco niskich cenach i narzucaniem niekorzystnych umów

"Na rynku rolnym często występują – niczym nie uzasadnione – praktyki zakupu od rolników produktów rolnych po cenach rażąco niskich, które nie tylko nie gwarantują zysku, ale często nie pokrywają kosztu wytworzenia produktu. Ponadto, wymagane prawem umowy na dostarczenie produktów rolnych, zawierane są bezpośrednio przed dokonaniem transakcji kupna-sprzedaży, w sytuacji gdy jedna strona (nabywca) narzuca cenę, a sprzedający (dostawca) ze względu na szybko psujący się produkt, np. owoce miękkie (maliny, truskawki), zmuszony jest zaakceptować narzucane mu warunki. Takie sytuacje są nieakceptowane społecznie i budzą sprzeciw rolników wyrażany w protestach i strajkach" - napisano w komunikacie.

"Ponadto, produkty rolne od producenta do dystrybutora żywności lub przetwórcy trafiają przez ogniwa pośrednie łańcucha dostaw żywności, tj. pośredników. Ze względu na specyfikę struktury sprzedażowo-dystrybucyjnej krajowego sektora rolno-spożywczego większość transakcji handlowych jest realizowana na poziomie producent rolny – pośrednik. W ten sposób dochodzi do niesprawiedliwego i nieuzasadnionego podziału marż w łańcuchu żywnościowym – na niekorzyść producenta rolnego. Dotychczasowe przepisy nie wymagają zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych między producentem rolnym a pośrednikiem" - dodano.

Będzie obowiązek zawierania umów przez pośredników

Jak informuje KPRM najważniejsze rozwiązania zawarte w projekcie to rozszerzenie wymogu zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych na pośredników, rozszerzenie katalogu produktów rolnych – objętych obowiązkiem zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych – o ziemniaki, rzepak i rzepik, wprowadzenie możliwości określenia przez ministra rolnictwa w stosunku do wybranych produktów rolnych: minimalnego okresu obowiązywania umowy lub minimalnego okresu od zawarcia umowy do realizacji dostawy lub terminu zawarcia umowy.

Przewidziano też wprowadzenie możliwości wyrażenia sprzeciwu przez producenta rolnego wobec stosowania minimalnego okresu od zawarcia umowy do realizacji dostawy produktów rolnych lub terminu zawarcia umowy, podwyższenie obecnego poziomu kar pieniężnych oraz nałożenie kar pieniężnych na producentów rolnych i nabywców pośredniczących w łańcuchu dostaw produktów rolnych, m.in. za brak zawartej umowy, czy niedotrzymanie minimalnego terminu obowiązywania umowy i rozszerzenie zakresu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi – o praktykę polegającą na nabywaniu produktu rolnego lub spożywczego po cenie niższej niż ustalona cena referencyjna.

Będą ceny referencyjne produktów rolnych

Jednym z elementów zawartych w przepisach są ceny referencyjne. Będą one ustalane na podstawie danych opracowanych w wyniku badań prowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy (IERiGŻ), tj. placówkę naukową o ogromnym doświadczeniu i dorobku, która prowadzi badania naukowe dotyczące mi.in ekonomicznej i produkcyjnej sytuacji polskiej wsi i gromadzi wyniki rachunkowości rolnej na podstawie średnich kosztów produkcji z ostatnich trzech lat, średnich plonów i kosztów pracy.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej