Nawet 20 mln zł na pomoc w utrzymaniu działalności podmiotów ekonomii społecznej

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę, dzięki której wkrótce organizacje prowadzące działalność gospodarczą nie nastawioną na zysk będą mogły otrzymać wsparcie płynnościowe, czyli na przykład na wynagrodzenia, opłacenie faktur za dostawy, podtrzymanie produkcji czy inne koszty działalności.

2020-04-14, 15:03

Nawet 20 mln zł na pomoc w utrzymaniu działalności podmiotów ekonomii społecznej
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

- Umowa jest jednym z elementów działań ministerstwa mających na celu walkę ze skutkami stanu epidemii COVID-19. Dzięki temu instrumentowi organizacje będą mogły skorzystać z nisko-, albo nawet w ogóle nieoprocentowanych pożyczek obrotowych. Środki na ten instrument pochodzą ze zwrotów z pożyczek udzielanych w Programie Kapitał Ludzki, realizowanym w latach 2007-2013 - poinformowała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Powiązany Artykuł

praca biznes firma 1200.jpg
Nowy projekt antykryzysowy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zobacz, co zawiera

BGK w najbliższym czasie wybierze pośrednika finansowego, który będzie udzielał pożyczek podmiotom ekonomii społecznej. Pomoc w utrzymaniu ich działalności może wynieść nawet 20 mln złotych.

- Wybór pośrednika nastąpi w przyspieszonym trybie, więc liczymy, że już naprawdę niedługo podmioty ekonomii społecznej będą mogły skorzystać także z tego wsparcia. To kolejna forma pomocy, dzięki której łagodniej przejdą przez czas pandemii - podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.

REKLAMA

>>> CZYTAJ TAKŻE Szersze gwarancje kredytowe. BGK ma nową ofertę dla firm

W marcu ministerstwo wprowadziło zmiany w zasadach spłaty pożyczek dla PES. Chodzi o wakacje kredytowe i wydłużony okres spłaty. W przypadku trudnej sytuacji finansowej dajemy możliwość obniżenia oprocentowanie do 0 proc. na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.


Powiązany Artykuł

euro UA.jpg
Środki unijne pozwolą dofinansować pensje. Początek naboru wniosków za pasem

Podmioty ekonomii społecznej (PES) to organizacje, które nie są nastawione na zysk. PES prowadzą działalność w głównie społecznych celach. Zyski w założeniu są reinwestowane w cele PES lub we wspólnotę, a nie dla zwiększenia dochodu udziałowców, czy też właścicieli.

REKLAMA

Są to między innymi spółdzielnie pracy, inwalidów i socjalne, centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego oraz organizatorzy wolontariatu prowadzący działalność gospodarczą, z której zyski wspierają realizację celów statutowych.

MFiPR, PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej