X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Pandemia zmniejszyła zapotrzebowanie na prąd

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 17:05
Ponad 500 tys. ton węgla przybyło w marcu na zwałach polskich kopalń węgla kamiennego. O tyle marcowa produkcja węgla przewyższyła wielkość jego sprzedaży w tym okresie - podał katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego rynek węgla i sytuację w górnictwie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Z danych Agencji wynika, że w marcu br. kopalnie wyprodukowały ok. 5,1 mln ton węgla kamiennego (wobec 4,9 mln ton w lutym i 5,2 mln ton w styczniu), a sprzedały ok. 4,5 mln ton tego surowca (wobec 4,2 mln ton w lutym i 4,1 mln ton w styczniu).

węgiel kopania Gdynia 1200.jpg
Zakaz importu węgla?

W marcu sprzedaż węgla była jak dotąd najwyższa w tym roku - porównywalna z grudniem 2019 r., kiedy kopalnie również sprzedały niespełna 4,5 mln ton surowca.

Różnica między wielkością miesięcznego wydobycia a wielkością sprzedaży przekroczyła w marcu 500 tys. ton. Miesiąc wcześniej było to ponad 700 tys. ton, a w styczniu niespełna 1,2 mln ton.

.

W minionym roku przez osiem miesięcy wielkość sprzedaży węgla była niższa od wielkości wydobycia w tych miesiącach, zaś największą różnicę - ponad 900 tys. ton - zanotowano w maju. W styczniu br. nadwyżka wydobycia nad sprzedażą była jak dotąd rekordowa; w lutym i marcu na zwały trafiło mniej węgla niż w styczniu, ale nadal produkcja znacząco przekracza bieżące zapotrzebowanie na węgiel.

Wydobycie wyższe od sprzedaży już w ubiegłym roku skutkowało systematycznym wzrostem zapasów węgla na zwałach. W końcu marca ub. roku leżało tam ponad 2,4 mln ton surowca, na koniec 2019 roku było to już 5,2 mln ton węgla, a w końcu marca 2020 r. - 7,6 mln ton.

bieganie kopalnia tunel światło shutterstock 1200.jpg
Premier: unowocześnienie górnictwa pozwoli zachować jego model wobec żądań UE

Tegoroczne wydobycie w marcu (5,1 mln ton) było mniejsze od produkcji węgla w marcu 2019 r., kiedy kopalnie wydobyły ponad 5,4 mln ton surowca. Również tegoroczna wielkość sprzedaży w marcu (4,5 mln ton) była znacząco niższa.

Przed rokiem kopalnie sprzedały w marcu ponad 5 mln ton węgla. Na zwałach leżało wówczas ok. 2,4 mln ton węgla.

>>> CZYTAJ TAKŻE Zaawansowane technologie nadzieją dla polskiego węgla?

Najwyższa ilość węgla na zwałach przypada na największego krajowego producenta tego surowca - Polską Grupę Górniczą. W ostatnich tygodniach przedstawiciele tej spółki potwierdzili, że spowodowany pandemią koronawirusa spadek zużycia energii spowodował, że elektrownie zmniejszyły zapotrzebowanie na węgiel.

>>> CZYTAJ TAKŻE Rezygnacja z węgla w zamian za wyższe ceny prądu? Nowy sondaż

W ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln ton, do ponad 58,4 mln ton.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: unowocześnienie górnictwa pozwoli zachować jego model wobec żądań UE

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 18:29
- Unowocześnienie górnictwa jest potrzebne do obrony polskiego modelu tej branży wobec żądań Unii Europejskiej dotyczących klimatu - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w Katowicach. Premier apelował też o wspólne wypracowanie rozwiązań, które pozwolą utrzymać wielki przemysłowy potencjał Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezygnacja z węgla w zamian za wyższe ceny prądu? Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 08:17
Polacy nie są skłonni rezygnować z węgla jako źródła energii elektrycznej, jeśli miałoby to doprowadzić do wyższych rachunków za prąd - wynika z badania pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Na rezygnację z węgla kosztem wyższych cen prądu nie zgadza się 50 proc. badanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górnicza "Solidarność" w liście do szefowej KE nazywa "neutralność klimatyczną UE" gospodarczym sabotażem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 14:12
Forsowanie neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej bez adekwatnych działań ze strony reszty świata to gospodarczy sabotaż – napisał Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz importu węgla?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 13:00
W ubiegłym roku do Polski trafiło z importu 16,3 mln ton węgla. To mniej niż w 2018 roku, ale i tak zjawisko budzi wzburzenie i obawy górników. W tej chwili na przykopalnianych zwałach leży ponad 5 milionów ton surowca wydobytego z naszych kopalni. Problem w tym, że węgiel, który zalega, jest droższy od tego z importu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaawansowane technologie nadzieją dla polskiego węgla?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:47
- Szansą na obronę węgla kamiennego jako nośnika energetycznego mogą być zaawansowane technologie jego wykorzystania, związane np. ze zgazowaniem węgla lub magazynowaniem CO2 - ocenia prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. Grupa jest największym producentem węgla w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń