Stop degradacji lokalnej infrastruktury kolejowej. Rusza nabór wniosków do programu Kolej Plus

2020-05-26, 15:01

Stop degradacji lokalnej infrastruktury kolejowej. Rusza nabór wniosków do programu Kolej Plus
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: Pixabay

Dziś rozpoczął się nabór wniosków do rządowego programu Kolej Plus. Do rozdysponowania jest sześć i pół miliarda złotych. Beneficjentami są samorządy, które mogą się starać o utworzenie bądź przywrócenie połączeń kolejowych. Inauguracja programu odbyła się w Myślenicach.

Podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że program jest nadzieją dla mieszkańców wielu miejscowości, które dziś nie mają dostępu do połączeń kolejowych. Dodał, że program jest elementem walki z wykluczeniem komunikacyjnym.

Powiązany Artykuł

shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Odmrażanie gospodarki. "Polacy zaczynają wracać do pociągów"

Rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla organizatorów publicznego transportu zbiorowego, czyli marszałków województw, którzy chcieliby realizować takie połączenia bez potrzeby osobnego zawierania porozumienia między województwami.

Możliwe będzie przeznaczanie środków Funduszu Kolejowego na finansowanie lub współfinansowanie przez województwa zadań dotyczących zakupu, modernizacji oraz napraw pasażerskich pojazdów kolejowych. Dodatkowo, możliwe będzie wykorzystanie środków niewykorzystanych przez województwa w danym roku budżetowym – na realizację zadań w latach następnych.

Ogłoszony przez PKP PLK nabór składa się z dwóch etapów. W pierwszym – przez okres 90 dni – przyjmowane będą od jednostek samorządu terytorialnego w formie formularza, zgłoszenia projektu, pomysły inwestycyjne. Następnie zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do etapu drugiego. W etapie drugim samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Budżet programu Kolej Plus szacowany jest na ponad 6,5 miliardów złotych. Rządowe dofinansowanie wyniesie ponad pięć i pół miliarda, natomiast wkład jednostek samorządu terytorialnego to miliard złotych. Wnioski będą przyjmowane do 2028 roku.

Głównym celem programu Kolej Plus jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej na poziomie lokalnym i regionalnym. Program skierowany jest do miejscowości o populacji powyżej 10 tysięcy mieszkańców bez dostępu do transportu kolejowego.

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, która reguluje działanie programu przewiduje, że tereny kolejowe, które obecnie są niewykorzystywane, zostaną przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe.

Możliwe będzie przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy.

Ograniczona zostanie likwidacja linii kolejowych. Będzie to możliwe jedynie pod warunkiem uzyskania zgody ministra infrastruktury.

Samorządy województw będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa. Resort infrastruktury argumentuje, że przyczyni się to do poprawy komunikacji na terenach pozbawionych obecnie dogodnych połączeń kolejowych.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

 

Polecane

Wróć do strony głównej