X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Brytyjski rząd zmienia zdanie: budowa sieci 5G nie dla Huawei

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 16:50
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że cała technologia koncernu Huawei musi zostać usunięta z brytyjskiej sieci 5G do 2027 roku, a od przyszłego roku operatorzy telekomunikacyjni będą mieli zakaz zakupu nowego sprzętu 5G od tej chińskiej firmy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Pod koniec stycznia rząd brytyjski zgodził się na dopuszczenie Huawei do tworzenia sieci 5G, choć ograniczył udział chińskiej firmy do 35 proc. i tylko do mniej wrażliwej ze względów bezpieczeństwa części, czyli peryferii, takich jak maszty telekomunikacyjne czy przekaźniki.

biurowiec Huawei free shut 1200.jpg
Krzysztof Winkler: Brytyjczycy zapowiedzieli rewizję podejścia do sieci 5G

Jak wyjaśnił w Izbie Gmin minister cyfryzacji, kultury, mediów i sportu Oliver Dowden, zmiana decyzji została podjęta po zasięgnięciu opinii Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), które oceniało wpływ sankcji nałożonych w maju na chińską firmę przez Stany Zjednoczone.

- Po nałożeniu przez USA sankcji na Huawei i uaktualnieniu zaleceń technicznych przez naszych ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, rząd zdecydował, że konieczne jest wykluczenia Huawei z naszych sieci 5G. Nie była to łatwa decyzja, ale jest ona właściwa dla sieci telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii, dla naszego bezpieczeństwa narodowego i gospodarki, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie - mówił Dowden.

Amerykańskie sankcje na Huawei

W maju USA, które od dawna przekonują, że ze względu na powiazania Huawei z chińskimi władzami, sprzęt tej firmy może być używany do szpiegowania, nałożyły na nią kolejne sankcje. Zabraniają one używania w jakimkolwiek sprzęcie chipów komputerowych opartych na amerykańskich konstrukcjach. To wywołało obawy, że firma może zacząć stosować niebudzące zaufania technologie zastępcze i skłoniło NCSC do rekomendacji zmiany styczniowej decyzji.

NCSC "znacząco zmieniła ocenę bezpieczeństwa" obecności Huawei w brytyjskiej sieci 5G w następstwie sankcji nałożonych przez USA - powiedział posłom Dowden.

wiad trump.jpg
Budowa sieci 5G. Donald Trump przestrzega przed współpracą z Huawei

Minister potwierdził, że wprowadzony w styczniu zakaz uczestnictwa "dostawców wysokiego ryzyka" w budowie rdzenia, czyli najbardziej wrażliwej części sieci, pozostaje w mocy. Przyznał, że tamto ograniczenie oraz podjęte we wtorek decyzje opóźnią wprowadzenie sieci 5G w Wielkiej Brytanii o dwa do trzech lat i zwiększą koszty nawet o 2 mld funtów.

Dowden poinformował też, że decyzje, które ogłosił, zostaną zapisane w przygotowywanej ustawie o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym. - Do czasu następnych wyborów wprowadzimy w życie nieodwracalną ścieżkę całkowitego usunięcia sprzętu Huawei z naszych sieci 5G - zapowiedział.

Hongkong powodem zmiany decyzji

Wyjaśniono też, że ponieważ sankcje USA dotyczą tylko przyszłego sprzętu, rząd nie uważa, aby istniała uzasadniona ze względów bezpieczeństwa konieczność usunięcia dostarczonego przez Huawei sprzętu 2G, 3G i 4G.

Choć głównym powodem zmiany decyzji jest efekt amerykańskich sankcji, to w czasie debaty w Izbie Gmin wskazywano też na inne powody, dla których brytyjski rząd nie powinien ufać Chinom: łamanie przez władze w Pekinie postanowień brytyjsko-chińskiej deklaracji o warunkach zwrotu Hongkongu, łamanie praw człowieka, w szczególności w przypadku muzułmańskiej mniejszości Ujgurów, a także brak transparentności Pekinu w kwestii pandemii koronawirusa.

Wspomniano także o niezbyt zawoalowanych pogróżkach ze strony ambasadora Chin po zapowiedzi brytyjskiego rządu, że zwiększy prawa tych mieszkańców Hongkongu, którzy mają brytyjskie paszporty zamorskie.

5G shutterstock 1200x660.jpg
Eksperci: Sankcje USA mogą mocno uderzyć w Huawei i wstrząsnąć rynkiem

Rząd Borisa Johnsona podejmując w styczniu decyzję o częściowym dopuszczeniu Huawei do tworzenia sieci 5G znajdował się w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony Stany Zjednoczone przestrzegały, że sprzęt Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i jego dopuszczenie może wpłynąć na współpracę wywiadowczą obu państw.

Chiny ostrzegają

Z drugiej Chiny ostrzegały, że wykluczenie Huawei negatywnie wpłynie na współpracę handlową, co dla Wielkiej Brytanii w przededniu wyjścia z UE było równie istotnie.

Dodatkowo operatorzy telekomunikacyjni ostrzegali, że obecnie nie ma na rynku realnej alternatywy wobec sprzętu Huawei i wykluczenie go spowoduje duże i kosztowne opóźnienia w budowie sieci 5G.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Eksperci: Sankcje USA mogą mocno uderzyć w Huawei i wstrząsnąć rynkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 16:11
Chiński koncern Huawei twierdzi, że jest przygotowany na sankcje ze strony USA, ale zdaniem wielu ekspertów mogą one udaremnić jego starania o pierwszeństwo na globalnym rynku smartfonów i wywołać głębokie zmiany w łańcuchach dostaw podzespołów w Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borish Johnson broni decyzji ws. Huawei oraz pokojowego planu Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 16:50
Brytyjski premier Boris Johnson bronił w środę w Izbie Gmin decyzji o częściowym dopuszczeniu chińskiej firmy Huawei do budowy sieci 5G. Wyraził też poparcie dla bliskowschodniego planu pokojowego przedstawionego przez prezydenta USA Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie chińskich producentów smartfonów przeciwko Google i Androidowi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 14:00
Jak twierdzi Reuters giganci z Państwa Środka: Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo chcą razem stworzyć cyfrową platformę do ściągania aplikacji na ich telefony bez pośrednictwa Google'a. To efekt wojny USA z Huawei, któremu Amerykanie  zarzucają próbę narzucenia globalnego monopolu na technologię 5G.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa sieci 5G. Donald Trump przestrzega przed współpracą z Huawei

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 08:11
Prezydent Donald Trump zagroził, że przestanie udostępniać informacje krajom europejskim, które przy tworzeniu sieci 5G zgodzą się współpracować z chińskim gigantem Huawei. Taką informację przekazał ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech Richard Grenell.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Winkler: Brytyjczycy zapowiedzieli rewizję podejścia do sieci 5G

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 18:00
- Zachodzi poważne podejrzenie, że wobec nasilenia wrogich działań przeciw sobie USA i Chin, wpuszczenie chińskich firm do swojej infrastruktury mogłoby powodować wyciek wrażliwych danych do przeciwnika - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, ekspert ds. międzynarodowych (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń