X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Zleceniobiorcy mogą już składać wnioski o postojowe. ZUS udostępnił formularz

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 08:35
- Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępniliśmy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku - poinformował rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wniosek można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/oatawa

- Wnioski elektroniczne pozwalają uniknąć błędów, są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wprowadzone. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku - tłumaczy Żebrowski. Wniosek ten jest oznaczony symbolem RSP-CZ.

Rzecznik podkreśla, że ZUS jest zobowiązany do rozpatrywania wniosków o świadczenie postojowe zgodnie z przepisami prawa. W tarczy 4.0 zostały uchwalone zmiany, które wskazują, jakie warunki muszą być spełnione, aby zleceniobiorca (także osoba wykonująca umowę agencyjną, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) mógł sam złożyć wniosek o świadczenie postojowe, tj. bez pośrednictwa zleceniodawcy. Wnioski mogą być składane przez zleceniodawców od 24 lipca.

Trzeba spełnić kilka warunków

Aby starać się o postojowe, należy spełnić warunki wskazane w ustawie, m.in.: umowa zlecenie musi być zawarta przed 1 kwietnia 2020 r., umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej wykonywania z powodu przestoju w prowadzeniu działalności zleceniodawcy w następstwie COVID–19.
ZUS zwraca uwagę, że ważnym warunkiem jest także to, aby przychód z umowy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, to jest dla wniosków składanych w lipcu i w sierpniu od kwoty 15 994,41 zł).

construction-664679__480_1.jpg
Tarcza finansowa ochroni około 350 tys. firm. Wiemy, ile wyniesie jej koszt

Ponadto w przypadku zleceniobiorców nie mogą oni podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

- Czyli np. jeśli ktoś ma gdzieś jedną czwartą etatu i wykonywał umowę zlecenie - to w tej sytuacji nie można liczyć na postojowe - wyjaśnia rzecznik.
Zaznacza też, że przepisy prawa nie przewidują możliwości składania wniosków za okres wstecz. W tej sytuacji nie można składać wniosku o postojowe, uwzględniającego przychody w kwietniu czy w maju. Gdy wniosek będzie składany w lipcu, to powinien w nim być wykazany przychód zleceniobiorcy z wykonywania umowy, osiągnięty w czerwcu, a gdy będzie składany w sierpniu - to z lipca.

Miliardy dla pracowników

ZUS wypłacił 2,3 mln świadczeń postojowych dla przedsiębiorców i zleceniobiorców na kwotę 4,4 mld zł. Zakład zrealizował 100 proc. wniosków o pierwszą wypłatę i 94 proc. wniosków o kolejną wypłatę. Łączne wsparcie udzielone przez ZUS świadczeniobiorcom i przedsiębiorstwom w związku z epidemią wyniosło 21 mld zł.

PolskieRadio24.pl, PAP, ZUS, md

Zobacz więcej na temat: firma POLSKA GOSPODARKA ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zleceniodawca nie chciał złożyć wniosku o postojowe? Teraz możesz to zrobić samemu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 09:58
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy wniosek o postojowe. Dotyczy on osób, które starają się o świadczenie, pracują na podstawie umowy cywilnoprawnej, a którym zleceniodawca odmówił wcześniej złożenia takiego wniosku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza finansowa ochroni około 350 tys. firm. Wiemy, ile wyniesie jej koszt

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 18:25
Koszt Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie ok. 61 mld zł - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firma w tarapatach z powodu pandemii. Sprawdź, jaką ma szansę na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:11
Firmy, które wpadły w kłopoty z powodu epidemii koronawirusa będą mogły korzystać ze wsparcia z puli wynoszącej 120 milionów złotych rocznie przez 10 lat. Pozwala na to ustawa wprowadzająca tak zwaną Politykę Nowej Szansy.
rozwiń zwiń