X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny złota biją rekordy. Dlaczego tak się dzieje i czy warto zainwestować?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 15:11
Czy warto inwestować w złoto, którego ceny osiągają obecnie kolejne rekordy na rynkach, mówili goście audycji "Po pierwsze Ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Dzisiaj za uncję tego cennego kruszcu trzeba zapłacić ponad 2046 dolarów, to o jedną trzecią więcej niż przed rokiem.

Posłuchaj
03:01 błażej.mp3 Czy warto inwestować w złoto, którego ceny osiągają obecnie kolejne rekordy na rynkach, mówili goście porannej audycji „Po pierwsze Ekonomia” radiowej Jedynki.(Błażej Prośniewski, Polskie Radio)

Ceny złota wysokie, ale trzeba też pamiętać, jak się mają do dolara

Jak jednak podkreślał Aleksander Pawlak, prezes firmy TAVEX obracającej tym kruszcem, warto pamiętać, że obecnym rekordom cen złota jest jeszcze daleko do tych w 1980 r.

złoto free 1200.jpg
Złoto bije kolejne rekordy. Symboliczna granica przekroczona

- Co prawda za uncję tego metalu trzeba było zapłacić wtedy „tylko” 850 dolarów, ale uwzględniając spadek siły nabywczej dolara, to dzisiaj ten kurs można przeliczyć na ok. 2600 dolarów, wyjaśniał gość Polskiego Radia.

(Tłumaczenie: Złoto podskoczyło do rekordowego poziomu, przesuwając się dalej powyżej 2000 USD w obliczu słabego dolara, spadających rentowności amerykańskiego Skarbu Państwa i oczekiwań na dalsze środki stymulujące spustoszoną pandemią gospodarkę światową.)

Z kolei Przemysław Kwiecień z Domu Maklerskiego X-Trade Brokers mówił, że w przeszłości uważano, że złoto radzi sobie dość dobrze w czasach rynkowej dekoniunktury, podczas spadków na giełdach, ale teraz już tak nie jest.

- Ceny na tych rynkach rosną w tandemie - od marca ceny złota rosną wraz z indeksami giełdowymi – wyjaśnia ekspert.

Cenom złota sprzyja polityka niskich stóp procentowych

Według analityków, wzrost cen metalu to efekt polityki prowadzonej przez największe banki centralne na świecie, zwłaszcza przez amerykański Fed, oznaczające niskie stopy procentowymi i tym samym nikłe dochody z oszczędności na lokatach bankowych.

To powoduje ucieczkę w inne inwestycje.

(Tłumaczenie: Tak dobre jak złoto? Szlachetny metal znów lśni)

- Gdy depozyty bankowe nie dają żadnego zarobku z powodu bardzo niskich stóp procentowych, inwestorzy zdają sobie sprawę, że nie ma sensu trzymać środków na depozytach w bankach, gdyż inflacja zjada nasz zarobek. Dlatego szukają zabezpieczenia w inwestowaniu w złoto – mówi Przemysław Kwiecień.

A wzrost cen złota, to bardzo dobra wiadomość dla Narodowego Banku Polskiego, który do trzymanych zasobów żółtego kruszcu dokupił w ostatnim czasie kolejne partie metalu.

- Biorąc pod uwagę średni koszt tych zakupów, bank może mówić o zysku ok. 5,5 mld dolarów, czyli ponad 20 mld zł – wylicza Pawlak.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Polacy coraz więcej odkładają w bankach, rośnie popyt na obligacje skarbowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:45
Koronawirus, mimo że zmienił sposoby lokowania środków przez Polaków, nie straszy już oszczędzających Polaków. Jak wynika z analizy HRE Investments, wraca popyt na obligacje skarbowe, więcej środków trafia do funduszy inwestycyjnych. Mimo, że w maju więcej wypłaciliśmy z bankomatów, ilość środków na bankowych kontach wzrosła do 850 mld zł. 
rozwiń zwiń