Licznik elektromobilności przyspieszył. Blisko dwukrotnie wzrosła liczba rejestracji "elektryków"

2020-10-21, 14:03

Licznik elektromobilności przyspieszył. Blisko dwukrotnie wzrosła liczba rejestracji "elektryków"
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Prawie 15 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym jeździło po polskich drogach w końcu września - wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Przez pierwsze dziewięć miesięcy br. przybyło ich 5 792, tj. o 99 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Według licznika na koniec września br. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 14 788 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, których 55 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles), tj. 8169 sztuk, a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles), czyli 6619.

Wskazano, że park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w analizowanym okresie zwiększył się do 679 sztuk. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec września osiągnęła liczebność 8430 pojazdów.

Powiązany Artykuł

samochód elektryczny 1200.jpg
Myślisz o kupnie auta elektrycznego? Zobacz, jak skorzystać z dopłat

Park autobusów elektrycznych w Polsce na koniec lipca liczył 346 sztuk. Przez pierwsze dziewięć miesięcy bieżącego roku flota elektrobusów powiększyła się o 116 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. oznacza to zmianę o 197 proc. rok do roku - czytamy.

Zdaniem dyrektora zarządzającego PSPA Macieja Mazura, Polska umacnia swoją pozycję w segmencie zeroemisyjnego transportu publicznego. - W ciągu zaledwie roku liczba autobusów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach powiększyła się aż o 140 sztuk. Nasz kraj znajduje się w europejskiej czołówce zarówno pod względem wdrożeń elektrobusów do flot samorządowych, jak i produkcji pojazdów tego typu- wskazał.

Dodał, że w Polsce od wielu lat działają fabryki Solarisa i Volvo realizujące jeden z największych przetargów w Europie, a na początku października produkcję seryjną autobusów elektrycznych rozpoczął również zakład MAN-a w Starachowicach.

Zgodnie z danymi PSPA oraz PZPM, wraz ze wzrostem liczby pojazdów rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Pod koniec września w Polsce funkcjonowały 1 282 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2 445 punktów). 33 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. We wrześniu uruchomiono 29 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (65 punktów) - czytamy.

PAP, PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej