X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd przedłuża zasiłki dla rodziców i ułatwienia fiskalne dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 16:00
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie mógł być pobierany dłużej niż do 29 listopada - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jednocześnie Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o pozostawieniu faktur uproszczonych i przedłużyło ułatwienia w ich rozliczaniu.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził jednoznacznie, że w związku z obostrzeniami związanymi z koronawirusem dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie mógł być pobierany dłużej niż do 29 listopada. Jak podkreślił "wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych będą takie same jak w marcu, kwietniu, maju, czerwcu". Dodał, że w sytuacji, kiedy dzieci do szkoły nie chodzą, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest świadczony.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego ubiegać od dzisiaj

Świadczenie do Świąt Bożego Narodzenia?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że z tego świadczenia mogą korzystać rodzice i opiekunowie dzieci do lat ośmiu, a także rodzice dzieci do lat 16, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, dzieci do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie nie jest wliczane do 60 dni zasiłku opiekuńczego wynikającego z ustawy podstawowej. Przysługuje w przypadku zdalnej nauki w szkole, zamknięcia żłobka lub przedszkola z powodu COVID-19. Zaświadczenie o tym, że z takiego zasiłku się skorzysta, składa się u pracodawcy lub płatnika składek.

Nauka zdalna w szkołach ma obowiązywać do Świąt Bożego Narodzenia.

W odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców

Z kolei Ministerstwo Finansów zdecydowało, że paragony fiskalne z numerem NIP wystawione na kwotę do 450 zł nadal będą traktowane jak faktury uproszczone. Jednocześnie resort zdecydował o przedłużeniu ułatwień w rozliczaniu takich faktur w nowych Jednolitych Plikach Kontrolnych VAT.

Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Paweł Selera poinformował, że jednocześnie zapadła decyzja o przedłużeniu do 30 czerwca 2021 roku ułatwień, które pozwalają podatnikom na niewykazywanie odrębnie w nowym JPK VAT podstawy opodatkowania i podatku należnego wynikającego z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone.

Ułatwienie w wypełnianiu Jednolitych Plików Kontrolnych zostało wprowadzone w odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców.

1200_kwarantanna_shutterstock.jpg
Zasiłek opiekuńczy za kwarantannę lub izolację. Zobacz nowe zasady

 

PolskieRadio24.pl/IAR/DoS

Czytaj także

Prezes ZUS: ponad 2 mld zł rząd przeznaczył dotychczas na dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 12:30
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy realizowany był najpierw do 27 lipca, teraz kolejny raz został wydłużony - tym razem do 20 września. Wypłat na pewno będzie już mniej, bo placówki edukacyjne i opiekuńcze co do zasady rozpoczynają od jutra normalnie funkcjonowanie. Ale i tak jest to wsparcie dla rodziców niespotykane na skalę europejską – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dziś bezrobotni otrzymają wyższy zasiłek. Zobacz, ile będzie wynosił

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:30
- Od dziś zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1200 zł brutto. Do tej pory było to 881 zł brutto – przypomina w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister Marlena Maląg. Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni - nie tylko nowo rejestrujący się, ale też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS przyjmuje wnioski o przeliczenie obniżonych zasiłków. Zmiana korzystna dla świadczeniobiorców

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:06
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o przeliczenie obniżonych zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych, wynikających ze zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Wniosek można także złożyć u swego pracodawcy, który powinien jak najszybciej przekazać go do ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korzystniejsze zasady przeliczania zasiłków. Można już składać wnioski do ZUS lub pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 09:26
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski o przeliczenie obniżonych zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych, wynikających ze zmniejszonego czasu pracy. Na takie rozwiązanie pozwalała tarcza antykryzysowa, ale konsekwencją tego było obniżenie wynagrodzenia pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasiłek opiekuńczy za kwarantannę lub izolację. Zobacz nowe zasady

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:00
Od 3 listopada obowiązują nowe zasady dotyczące zasiłku opiekuńczego nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanymi obowiązkowej kwarantannie lub izolacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Poznaliśmy plany resortu rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 13:55
- Chcemy pracę zdalną wpisać do Kodeksu pracy - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Dodała, że rozważana jest możliwość pracy hybrydowej na podstawie porozumienia pracodawcy z pracownikiem. W jej ocenie bezrobocie na koniec tego roku nie będzie większe niż 6,7-6,8 proc.
rozwiń zwiń