Prezes PFR: jeżeli Komisja Europejska zaakceptuje założenia tarczy finansowej 2.0, pomoc dla firm będzie wypłacona po 15 stycznia

Tarcza finansowa 2.0 dotyczy 38 branż najbardziej dotkniętych drugą falą koronawirusa. W wielu przypadkach przewidziane jest częściowe lub całkowite umorzenie subwencji, jeśli firmy zachowają zatrudnienie, a mogą udokumentować spadek przychodów przynajmniej na poziomie 30 proc. w porównaniu do 2019 roku - powiedział Paweł Borys, prezes PFR w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  

2020-11-26, 17:30

Prezes PFR: jeżeli Komisja Europejska zaakceptuje założenia tarczy finansowej 2.0, pomoc dla firm będzie wypłacona po 15 stycznia
Paweł Borys. Foto: PR

W przypadku mikro firm przewiduje się pomoc w przeliczeniu od 18 do 36 tysięcy złotych na jednego zatrudnionego pracownik, co będzie zależeć od skali spadku obrotów.

W odniesieniu do małych i średnich firm trzeba będzie otrzymać subwencje na 70 procentowe pokrycie kosztów utrzymania firmy. Warunkiem pomocy jest udokumentowanie strat brutto za okres od listopada 2020 roku do końca kwietnia 2021 roku.

Jakie branże dostaną pomoc ? 

PFR przewiduje, że firmy dotknięte drugą falą COVID-19 w okresie od listopada 2020 do kwietnia przyszłego roku będą mogły liczyć na pomoc. Subwencje z Tarczy Finansowej 2.0 są przewidziane dla 38 branż i sektorów takich jak: fitness, gastronomia, kultura, turystyka, przewozy autokarowe oraz wiele innych.  

REKLAMA

Prezes PFR podkreślił, że duże firmy mogą się już dziś ubiegać o subwencje z Tarczy Finansowej 2.0, choć pieniądze dla dużych firm będą dostępne od stycznia. Małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa też otrzymają pomoc na początku stycznia, po zgłoszeniu odpowiedniego wniosku do dofinansowanie z PFR poprzez bank, gdzie mają swoje konto firmowe. Jeżeli KE zaakceptuje Tarczę Finansową 2.0, cały program wystartuje 15 stycznia 2021 roku, a środki pomocowe trafią na konta firm w ciągu 2-3 dni. 

Jakie umorzenia pomocy ?

Aby otrzymać umorzenie części lub całej pomocy, trzeba wykazać spadek przychodów co najmniej o 30 procent finansową w IV kwartale 2020 roku, w porównaniu do tego samego kwartału z roku 2019. Bądź gdy straty będą dotyczyły okresu od kwietnia do grudnia 2020 i też będzie je można porównać do roku 2019.

Te 38 najbardziej dotkniętych branż i sektorów, może liczyć na całkowite, 100 procentowe umorzenie wartości pomocy. Natomiast firmy z innych branż mogą ubiegać się o umorzenie spłaty nawet do 75 procent subwencji z PFR, pod warunkiem utrzymania zatrudnienia. 

Ile będzie kosztowała Tarcza Finansowa 2.0?

Łączna sumą pomocy dla małych i mikrofirm wyniesie od 8 do 10 mld złotych i około 10 mld złotych subwencji dla dużych firm. Oznacza to łączne wydatki na poziomie 20 mld złotych, co oznacza zasilenie tą kwotą gospodarki w I i II kwartale 2021 roku.

REKLAMA

Prezes PFR przypomniał, że z poprzedniej Tarczy Finansowej 1.0 wciąż pozostało nie wykorzystanych prawie 40 mld złotych, które dziś zasilą nowy program pomocowy, czyli Tarczę Finansową 2.0. Prezes Paweł Borys podkreślił, że przedłużenie pomocy od strony państwa do kwietnia 2021 roku ma na celu pobudzenie aktywności polskich firm, zaraz po ustąpieniu pandemii.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj

Paweł Borys prezes PFR omawia zasady tarczy finansowej 2.0 (Ekspres Gospodarczy Justyna Golonko PR1) 5:10
+
Dodaj do playlisty

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej