X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

MF: decyzja o blokadzie środków wyrazem solidarności ze społeczeństwem i przedsiębiorcami

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 14:30
- Decyzja ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego o zablokowaniu planowanych wydatków budżetu na 2020 r. jest związana z sytuacją społeczno-ekonomiczną wywołaną pandemią - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/MOZCO Mateusz Szymanski

Serwis wp.pl podał w sobotę, że szef resortu finansów Tadeusz Kościński poinformował w tym tygodniu wszystkie resorty o blokadzie wydatków. Środki zaoszczędzone na nagrodach i dodatkowych wynagrodzeniach rocznych mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 oraz na pomoc dla przedsiębiorców.

- W związku z pismem ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej informujemy, że decyzja o blokadzie środków jest związana z sytuacją społeczno-ekonomiczną wywołaną pandemią. Środki z blokady zostaną przeznaczone przede wszystkim na wpłatę do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w celu sfinansowania zakupu szczepionki i przeprowadzenia szczepień - podało Ministerstwo Finansów.

Jak przekazał resort, chodzi przede wszystkim o oszczędności w wynagrodzeniach i uposażeniach oraz tzw. trzynastkach, które zasadniczo zostały wypłacone w pierwszym kwartale 2020. Podobna sytuacja ma miejsce z tzw. pochodnymi od wynagrodzeń, czyli składkami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. W ramach obu kategorii tych środków co roku powstają oszczędności, które teraz dają nam przestrzeń do ich zagospodarowania na walkę z COVID-19.

- Decyzja o blokadzie jest wyrazem solidarności ze społeczeństwem i przedsiębiorcami. Administracja publiczna, w obliczu walki z pandemią, powinna ograniczyć wydatki na nagrody, podwyżki i inne świadczenia, które nie są obligatoryjne - poinformowało MF.

Jak pisała w sobotę wp.pl, "minister finansów Tadeusz Kościński tłumaczy w piśmie rozesłanym do resortów, że decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków budżetu na 2020 rok, podjął Prezes Rady Ministrów, na podstawie Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19".

Tadeusz Kościński 1200 PAP.jpg
Minister finansów: polskie finanse są zdrowe, rząd posiada dużą poduszkę finansową

Zgodnie z publikacją, Kościński napisał, że blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenia roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne. Według portalu szczegóły blokad wydatków ma ustalić każdy resort, po otrzymaniu decyzji.

Dodano, że kwoty blokad w poszczególnych częściach budżetowych zostały określone w związku ze stwierdzeniem niepełnej realizacji planu wydatków na wynagrodzenia. Oznacza to, że ministerstwa oszczędzały na wynagrodzeniach i powstały w ten sposób "zaskórniaki", po które sięga teraz premier.

Rzecznik prasowy resortu finansów Iwona Prószyńska powiedziała w sobotę PAP, że wypłata trzynastego wynagrodzenia nie jest zagrożona, świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą również w 2021 r.

- Nie jest prawdą, że zagrożona jest wypłata 13. wynagrodzenia - powiedziała Prószyńska. - Świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą realizowane również w 2021 r., co wynika z obowiązujących przepisów - mówiła w sobotę rzecznik MF. Dodała, że ograniczeniu powinny ulec natomiast wypłaty nagród i premii w roku 2020 w zakresie niewymaganym przepisami prawa.

Według rzecznik intencją zastosowania instrumentu blokady było przeznaczenie powstałych w tym roku oszczędności w niektórych obszarach administracji publicznej (w szczególności z tytułu wynagrodzeń i pochodnych), na działania związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom pandemii.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dłuższy okres wsparcia dla producentów wyrobów do walki z COVID-19. Jest decyzja resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 08:31
Ministerstwo Finansów wydłuży do 30 czerwca 2021 r. możliwości udzielania dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych UE na lata 2014-2020. Pomoc może trafić na łagodzenie skutków epidemii COVID-19. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: polskie finanse są zdrowe, rząd posiada dużą poduszkę finansową

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 21:56
Mamy jeszcze bardzo dużą poduszkę finansową, która zapewnia bezpieczeństwo finansów - poinformował czwartek minister finansów Tadeusz Kościński. Wskazał, że tegoroczny deficyt można zwiększyć do 109 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski program dotyczący ulg w spłacie podatków zaakceptowany przez KE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 17:20
Polska uzyskała zgodę KE na zastosowanie pomocy państwa, określonej w programie "Polskie środki antykryzysowe - COVID-19", o którym mowa w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: chcemy, by Polacy mieli pieniądze i je wydawali

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 08:05
- Chcemy, by jak najwięcej pieniędzy zostawało w kieszeniach obywateli i żeby je wydawali, bo to nakręca konsumpcję i pomoże wyciągnąć Polskę z recesji, w której gospodarka znalazła się z powodu pandemii - mówi "Faktowi" minister finansów Tadeusz Kościński. Dodaje, że dlatego rząd nie podwyższa podatków.
rozwiń zwiń