Poprawią konkurencyjność, komfort podróży i bezpieczeństwo. PKP PLK podsumowały inwestycje z funduszy UE
PKP Polskie Linie Kolejowe są największym beneficjentem unijnego funduszu "Łącząc Europę". Przedstawiciele rządu wraz z kolejarzami podsumowali inwestycje, które są współfinansowane przez fundusz i przedstawili wstępne plany dotyczące nowej, unijnej perspektywy finansowej.
2020-12-03, 15:54
Zarządca sieci kolejowej, który odpowiada także za inwestycje prowadzi w tej chwili 24 inwestycje wspierane przez fundusz. Całkowita wartość tych projektów, to 4,7 miliarda euro, z czego 3,6 miliarda euro pochodzi właśnie z funduszy unijnych.
Jak mówiła minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, projekty kolejowe, czyli przede wszystkim modernizacja odcinków, to najbardziej obciążone ruchem linie w Polsce.
Posłuchaj
REKLAMA
Modernizowane są między innymi warszawski i krakowski węzeł kolejowy, a także linie kolejowe do portów morskich w Gdyni i w Szczecinie. Z pieniędzy CEF finansowane są także modernizacje linii Warszawa - Poznań, Rzeszów - Kraków - Katowice.
Powiązany Artykuł
Krajowy Program Kolejowy: mimo pandemii tempo realizacji nie zwalnia
Pieniądze z funduszu są także wykorzystywane przy budowie linii Rail Baltica. W sumie pracami modernizacyjnymi jest objętych 1100 kilometrów sieci kolejowej. Ponadto środki są wydawane także na wyposażenie linii kolejowych w nowoczesne systemy bezpieczeństwa.
Minister podkreśliła także, że podległy jej resort z jednej strony negocjuje warunki przyznawania środków, a z drugiej pomaga potencjalnym beneficjentom w sporządzaniu wniosków o dofinansowanie.
W sumie inwestycje realizowane z CEF-u stanowią ponad 34 procent wartości Krajowego Programu Kolejowego. Z tego funduszu wspierane jest tworzenie infrastruktury o znaczeniu międzynarodowym, europejskim, która spełnia wspólne standardy parametrów technicznych i funkcjonalnych. CEF wspiera też ruch aglomeracyjny.
REKLAMA
Przykładem jest tworzenie tak zwanych węzłów przesiadkowych, które integrują kolej z komunikacją miejską. Pieniądze z funduszu poprawiają dostępność połączeń pasażerskich. Chodzi na przykład o budowę nowych przystanków, peronów oraz tworzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel podkreślił, że wiele z prowadzonych inwestycji poprawia konkurencyjność kolei, jako środka transportu. Poprawia też komfort podróży, bezpieczeństwo i skraca czas podróży.
Posłuchaj
REKLAMA
Prezes PKP PLK zwrócił też uwagę, że unijne pieniądze poprawiają system kolejowych przewozów towarowych.
Z 24 projektów cztery zostały zakończone. Pozostałe są w trakcie realizacji. Jak zaznaczył Ireneusz Merchel z reguły jest to zaawansowany etap inwestycji. Dodał, że PKP PLK liczy na nową perspektywę unijnego budżetu. Zapewnił, że są już przygotowane projekty na sumę kilkudziesięciu miliardów złotych, o wartości wyższej, niż obecna perspektywa. Dodał, że pierwsze przetargi na prowadzenie prac inwestycyjnych mogłyby być rozpisane już w drugiej połowie 2021 roku.
IAR/Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA