Polska gospodarka może w 2021 roku szybko odrobić straty
- Musimy zachować optymizm jako konsumenci i nie bać się przyszłości. Nasze wydatki pomogą gospodarce i budżetowi poprzez podatki takie jak CIT i VAT - powiedział Tadeusz Kościński minister finansów, funduszy i polityki regionalnej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2020-12-17, 17:00
W opinii ministra finansów Polska ma jedną z najpłytszych recesji w krajach UE, co daje dużą szansę na szybkie gospodarcze odbicie w 2021 roku. Tadeusz Kościński podkreślił, że przyjęty dziś przez Sejm budżet na 2021 rok był opracowany według bardzo ostrożnych, wręcz konserwatywnych założeń.
Dlatego planowany deficyt na poziomie 82,3 mld złotych może być niższy. Nowy budżet zakładający dochody na poziomie 404,5 mld złotych i wydatkach rzędu 486,8 mld złotych, trzeba oceniać łącznie z budżetem i deficytem na ten rok.
Minister finansów przypomniał, że z powodu pandemii Komisja Europejska odeszła od tzw. reguły wydatkowej (powyżej 3 % deficytu). UE pozwoliła krajom członkowskim na większe zadłużenie ich budżetów niż w poprzednich latach, aby w ten sposób mogły ratować swoje gospodarki. Tadeusz Kościński zapewnił, że w budżecie na 2021 rok są pieniądze na kontynuację programów społecznych (np. na 500+, 13 i 14 emerytura).
Tadeusz Kościński podkreślił, że nie planuje się wprowadzenia nowych podatków, bo te, które są planowane, nie uderzają w prywatną konsumpcję, lecz mają na celu wyrównanie szans różnych branż oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Rząd planuje podtrzymać konsumpcję prywatną m.in. przez transfery środków publicznych na takie cele jak np. Program 500+.
REKLAMA
Rząd utrzyma w 2021 roku wysoki poziom inwestycji publicznych, aby zachęcić inwestorów prywatnych do nowych inwestycji także tych lokalnych, takich jak np. remonty szkół.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/sw
REKLAMA
REKLAMA