Miliardy złotych na pomoc dla LOT-u. Jest decyzja Komisji Europejskiej
Komisja Europejska i polski rząd zaakceptowały pakiet pomocowy dla LOT-u w wysokości 2,9 miliardów złotych. Składa się on z pożyczki w kwocie 1,8 miliardów złotych oraz podwyższenia kapitału zakładowego o 1,1 miliardów złotych.
2020-12-22, 17:28
Przeważającą część kwoty pomocy LOT zobowiązał się spłacić wraz z odsetkami, zapewniającemu finansowanie Polskiemu Funduszowi Rozwoju.
Jak podkreśla spółka w komunikacie, optymalizacja działalności przewoźnika, redukcja kosztów leasingu i strategia realizowana przez LOT w ostatnich latach przyniosła znaczący wzrost zyskowności i liczby przewiezionych pasażerów.
Dlatego nawet w sytuacji tak poważnego kryzysu w branży, spółka może sięgnąć po finansowanie zwrotne, które w ciągu sześciu lat spłaci z wypracowywanych zysków.
W wyniku pandemii od połowy marca 2020 roku pasażerski ruch lotniczy w całej Europie został wstrzymany na prawie 3 miesiące, co dla każdego przewoźnika lotniczego oznacza wielomiliardowe straty.
REKLAMA
Posłuchaj
Sytuację pogorszył wyjątkowo zły sezon letni oraz ograniczenia, które wprowadziły kolejne europejskie kraje wraz z nastaniem jesieni.
Powiązany Artykuł
Rząd szykuje pomoc dla LOT-u. Horała: pozwoli to liniom przetrwać trudny czas
Według prognoz IATA, w tym roku straty branży lotniczej na całym świecie netto wyniosą 118 miliardów dolarów, a w 2021 roku 38 miliardów dolarów. Globalny ruch lotniczy spadł o 66 procent i potrzebuje kilku lat na powrót do stanu sprzed pandemii. Dlatego też czołowi europejscy przewoźnicy zwrócili się o pomoc publiczną, bez której ruch lotniczy zniknąłby na lata. LOT jest kolejną linią lotniczą w Europie, która otrzyma pomoc rządową z powodu pandemii.
W 2019 roku przewiózł na pokładach swoich samolotów rekordową liczbę 10 milionów pasażerów. W 2020 roku planował między innymi uruchomienie dalekodystansowych rejsów do Waszyngtonu i San Francisco oraz przewiezienie około 12 milionów osób. W wyniku pandemii koronawirusa przewiezie około dwóch milionów pasażerów.
REKLAMA
Według raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, na który powołuje się spółka, sam LOT przyczynia się do powstania około 63,7 tysięcy miejsc pracy i około 0,56% krajowego PKB (około 12 miliardów złotych w skali roku), natomiast cały sektor lotniczy generuje w Polsce około 242 tysięcy miejsc pracy oraz 2,4% krajowego PKB.
IAR, PR24, akg
REKLAMA