X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Aplikacja mObywatel coraz powszechniejsza. Zobacz, w czym może być pomocna

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 15:47
2 mln osób pobrało do tej pory aplikację mObywatel, przez ostatni rok przybyło ponad milion użytkowników - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. Aplikacja służy m.in. do potwierdzania tożsamości.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Jak podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM, mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty, do którego sukcesywnie dokładane są kolejne elementy.

- Kiedy zaczynał się 2020 rok z aplikacji mObywatel korzystało dokładnie 892 335 użytkowników. Dziś w swoich telefonach ma ją 2 051 356 osób - powiedział cytowany w komunikacie minister Zagórski.

Najważniejszy element aplikacji to mTożsamość, czyli odzwierciedlenie na smartfonie danych z dowodu osobistego. Usługa korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Żeby zalogować się do aplikacji, potrzebny jest profil zaufany. Po jej uruchomieniu użytkownik znajdzie tam wszystkie informacje, które ma w dowodzie, łącznie ze swoim zdjęciem.

Zagórski podkreślił, że z aplikacji można korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

babcia senior internet komputer technologie 1200.jpg
Cyfryzacja Polaków idzie naprzód. Już prawie 9 mln osób posiada profil zaufany

Przypomniał, że od 5 grudnia w aplikacji można znaleźć mPrawo Jazdy zastępujący papierowy dokument.

W aplikacji działa też funkcja mPojazd. Usługa pokazuje właścicielowi pojazdu informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja przypomina też o zbliżającym się terminie wygaśnięcia OC lub końcu ważności badania. Można w niej też sprawdzić liczbę punktów karnych.

Ponadto, mPojazd zawiera dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

W mObywatelu można też znaleźć e-recepty. Uczniowie i studenci mogą natomiast korzystać z mLegitymacji szkolnej i mLegitymacji studenckiej, które - podobnie jak tradycyjne legitymacje - upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin czy teatrów.

Częścią aplikacji jest też Polak za granicą. Usługa podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata - wskazuje Cyfryzacja KPRM.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Cyfryzacja Polaków idzie naprzód. Już prawie 9 mln osób posiada profil zaufany

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 17:46
W 2020 r. średnio każdego dnia ponad 11 tysięcy Polaków zakładało profil zaufany, a do urzędów dziennie trafiało niemal cztery tysiące elektronicznych pism ogólnych. Już miliony spraw można załatwić w urzędach bez wychodzenia z domu - korzystając z internetu. Od zgłoszenia urodzenia dziecka, spraw meldunkowych czy obejmujących dowody osobiste.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po pandemii najważniejsze będą cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:05
Dla polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa w ramach strategii rozwoju do roku 2030 najważniejsze będą: cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliony Polaków wykluczone cyfrowo

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 17:39
Pandemia koronawirusa wymusiła przyspieszony proces cyfryzacji. Niespodziewanie okazało się, że możliwe jest załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu, co jeszcze rok temu było nie do pomyślenia. Istnieje jednak duża grupa osób, które z tego powodu są wykluczone.
rozwiń zwiń