more_horiz
Gospodarka

UKNF i resort finansów zawnioskują do KE o wyznaczenie zamiennika dla LIBOR CHF

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 17:50
Ministerstwo Finansów oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zwrócą się do Komisji Europejskiej z wnioskiem dotyczącym wyznaczenia zamiennika dla wybranych terminów wskaźnika referencyjnego LIBOR CHF - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: facebook.com/KomisjaNadzoruFinansowego

Podano, że, brytyjski organ nadzoru Financial Conduct Authority (FCA) ogłosił w piątek, że całkowitemu zaprzestaniu ulegnie opracowywanie wskaźników referencyjnych takich jak LIBOR CHF i LIBOR EUR - z końcem 2021 r. (wszystkie terminy) oraz LIBOR GBP i LIBOR JPY (wybrane terminy) - z końcem 2021 r. i LIBOR USD (wybrane terminy) - z dniem 30 czerwca 2023 r.

Dodano, że komunikat FCA, stanowi podstawę do ewentualnego podjęcia działań przez Komisję Europejską w celu wyznaczenia zamiennika dla wybranych wskaźników referencyjnych z rodziny LIBOR na mocy prawa Unii.

- Organ nadzoru oczekuje również od podmiotów nadzorowanych stosujących wskaźniki referencyjne z rodziny LIBOR niezwłocznego rozpoczęcia działań mających na celu poinformowanie klientów posiadających umowy, instrumenty finansowe oraz jednostki funduszy inwestycyjnych, w których stosowane są ww. wskaźniki referencyjne, o planowanym zaprzestaniu opracowywania tych wskaźników i wynikających z tego tytułu konsekwencjach - wskazano.

Jak poinformował UKNF, w odniesieniu do wybranych kluczowych terminów LIBOR GBP, LIBOR JPY, oraz LIBOR USD FCA poinformował, że rozważa podjęcie działań nadzorczych mających na celu nakazanie administratorowi odpowiedzialnemu za opracowywanie wskaźników referencyjnych z rodziny LIBOR, publikacji tzw. “syntetycznego” wskaźnika referencyjnego w celu umożliwienia rynkowi finansowemu wygaszenie portfela umów i produktów stosujących te wskaźniki.

PAP, PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem