Banki uruchomią kredyty w ramach programu "Czyste Powietrze". Wnioski można składać w połowie roku

Osiem banków w tym m.in. Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska chce uruchomić ścieżkę kredytową w ramach programu "Czyste Powietrze" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

2021-03-16, 16:31

Banki uruchomią kredyty w ramach programu "Czyste Powietrze". Wnioski można składać w połowie roku
Photo:. Foto: Pixabay.com

NFOŚiGW poinformował, że pierwszymi bankami, które zgłosiły się do programu, są: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

Jak wyjaśniono, w latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków 1,5 mld zł, w ramach których będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem "Czyste powietrze".

Ogłoszony przez NFOŚiGW, w porozumieniu z funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu zakończył się 23 lutego. Złożono osiem aplikacji i wszystkie uzyskały pozytywne decyzje. W pierwszej połowie kwietnia jest planowane podpisywanie pierwszych umów o współpracy między NFOŚiGW, wfośigw a bankami.

Powiązany Artykuł

1200_smog_Warszawa_PAP.png
Przyspieszenie programu "Czyste Powietrze". W planach akcja informacyjna i preferencyjne pożyczki

Narodowy Fundusz wskazał, że przygotowywana ścieżka bankowa w "Czystym powietrzu" przewiduje objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki gwarancjom BGK banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji m.in. przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Jak dodano, pierwsze wnioski o kredyt na cele zgodne z programem "Czyste Powietrze" i dotację na częściową jego spłatę będzie można złożyć w bankach w połowie tego roku.

Fundusz wskazał, że z rozmów ze Związkiem Banków Polskich – partnera NFOŚiGW we wdrożeniu programu "Czyste Powietrze" – wynika, że kolejne banki komercyjne rozważają dołączenie do systemu wdrażania powszechnego kredytu antysmogowego jeszcze w tym roku.

W ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" beneficjenci mogą otrzymać dotację do wymiany pieca oraz termomodernizacji domu jednorodzinnego. Zakładany budżet programu to ponad 100 mld zł.

REKLAMA

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej