Wiceminister Olga Semeniuk: pomoc dla firm będzie proporcjonalna do skali lockdownu polskiej gospodarki

- Wciąż mamy nadzieję, że nie dojdzie do ogłoszenia lockdownu podobnego do tego sprzed roku. Ale jeżeli do niego dojdzie, wtedy polskie firmy otrzymają pomoc od państwa - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 

2021-03-23, 17:00

Wiceminister Olga Semeniuk: pomoc dla firm będzie proporcjonalna do skali lockdownu polskiej gospodarki
Olga Semeniuk. Foto: Forum/Piotr Guzik

Ministerstwo rozwoju przygotowało nowelizację tzw. ustawy covidowej. Nowe rozwiązania zaplanowano dla branż najbardziej dotkniętych trzecią falą koronawirusa. Przewidują one umorzenie w szczególnych sytuacjach pomocy z tarcz finansowych, pomoc dla sklepików szkolnych, przedłużenie terminu na realizację tzw. vouchera turystycznego i wiele innych.  

Biznes sam podpowiedział wiele rozwiązań

Wiceminister Olga Semeniuk podkreśliła, że te pomysły są efektem bezpośredniego dialogu rządu z biznesem. Chodzi o cztery główne narzędzia pomocowe dla firm: przedłużenie terminu realizacji vouchera turystycznego, przesunięcia termin zwrotu wypłat do turystycznego funduszu zwrotów, wprowadzenia umorzeń otrzymanych pieniędzy (całości lub części), odraczania terminu spłaty środków otrzymanych przez przedsiębiorców od państwa. Aby to było możliwe, potrzebne było rozporządzenie Rady Ministrów, które przedłuży obowiązywanie instrumentów wsparcia na kolejne tygodnie trwania lockdownu. 

W programie pomocy przewiduje się zwolnienie firm z opłacania składek na ZUS, otrzymywanie pieniędzy pomocowych w ramach tzw. postojowego (5 tys. złotych) oraz dopłat do jednego pracownika, w wysokości 2 tys. złotych. Te instrumenty pomocowe mogą być przedłużone o trzy miesiące. Pakiet instrumentów oraz możliwość umorzenia pomocy z Tarczy Finansowej 1.0 (o łącznej wartości 7 mld złotych) powinny pomóc branżom dotkniętym przez COVID-19 spadkiem lub wręcz brakiem przychodów. 

Gastronomiczny bon na żywność?

Wiceminister podkreślała, że jest jeszcze za wcześnie, aby ogłosić wprowadzenie "bonu na żywność", ponieważ to tylko jeden z wielu pomysłów, który pojawiły się podczas jej rozmowy z prezesem PFR oraz branżą gastronomiczną. Zgłaszano też inne koncepcje np. otwarcie ogródków w gastronomii, dofinansowania zakupu środków czystości dla tej branży, bardziej rygorystyczne niż dziś przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Ale jak stwierdziła Olga Semeniuk, jest jeszcze za wcześnie, aby ogłosić wdrożenie tych pomysłów w życie. Zależy to także od zgody PFR i resortu finansów. Rozwiązania w tej sprawie mają być ogłoszone w ciągu kilkunastu najbliższych dni. 

REKLAMA

A co z pełnym lockdownem?

Wiceminister Olga Semeniuk poinformowała, że na ewentualną okoliczność ogłoszenia pełnego lockdownu odbyła spotkanie z branżą handlową, meblową, elektroniczną, sprzętu AGD, budowlaną, odzieżową. 

Chodziło o przygotowanie ich do ewentualnej decyzji o ogłoszeniu przez Radę Medyczną przy premierze pełnego lockdownu. Trwa także weryfikacja, czy wszystkie branże wg kodu PKD są uwzględnione w planach pomocy Tarczy Branżowej.

Ale jak podkreśliła Olga Semeniuk, jeżeli dzienna liczba zachorowań na COVID-19 przekroczy poziom 27-30 tys. przypadków, może to oznaczać konieczność rozszerzenia lockdownu. A to oznacza także zastosowanie na szerszą skalę narzędzi pomocy dla firm. Wkrótce PFR ogłosi zasady, jak firmy mogą się ubiegać o umorzenie pomocy z Tarczy Finansowej 1.0. Przewiduje się udzielenie szerokiej pomocy państwa dla wielu firm, zwłaszcza tych z branży eventowej i gastronomicznej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

REKLAMA


Posłuchaj

Olga Semeniuk wiceminister rozwoju gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Błażej Prośniewski PR1) 5:16
+
Dodaj do playlisty

 

PR1/PR24/ Błażej Prośniewski/sw 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej