X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Podwyżki opłat za śmieci w Warszawie. Resort klimatu przygotował projekt zmian dot. maksymalnych stawek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 14:50
W Ministerstwie Klimatu powstał projekt zmiann ustawowych, które wprowadzą maksymalne stawki opłat za wywóz śmieci powiązane z zużyciem wody przez mieszkańców. Propozycja zmian w ustawie to reakcja na podwyżkę stawek za wywóz śmieci, która od dziś obowiązuje w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/TRMK

Wiceszef resortu klimatu Jacek Ozdoba zaproponował trzystopniowe progi - po zmianach maksymalna opłata za śmieci będzie mogła wynosić 120 złotych. 

Wiceminister Jacek Ozdoba, prezentując proponowane przepisy na konferencji prasowej, powiedział, że podwyżki cen za śmieci w Warszawie, uderzą przede wszystkim "w kieszeń dużych rodzin". W jego opinii wzrost opłat to efekt "złych decyzji" władz miasta, za które zapłacą mieszkańcy. - My na to nie możemy pozwolić, dlatego przygotowaliśmy ustawowe zmiany w tym zakresie - oświadczył.


Posłuchaj
00:29 10994561_1.mp3 Wiceszef resortu klimatu Jacek Ozdoba o propozycjach zmian ustawowych, które wprowadzą maksymalne stawki opłat za wywóz śmieci powiązane z zużyciem wody przez mieszkańców (IAR)

Wiceminister Ozdoba przypomniał, że metoda naliczania opłat za śmieci od ilości zużytej wody jest jedną z czterech do wyboru przez samorząd. Wiceszef resortu klimatu przygotował przepisy, które zmieniają stawkę maksymalną za odbiór śmieci. Dodał, że ta propozycja wypłynęła od części samorządowców.

wysypisko śmieci 1200.jpg
Wzrost cen za odbiór odpadów w Warszawie. Marcin Kulasek: zapytamy ratusz o przyczynę

Stawka maksymalna za odpady w przypadku zużycia do 3 metrów sześciennych wody wyniesie 40 złotych, za zużycie od 3 do 12 metrów sześciennych - 91 złotych, a powyżej 12 metrów sześciennych - 120 złotych.

Wiceminister, odnosząc się do sytuacji w stolicy, ocenił, że podwyżki za opłaty śmieci w Warszawie są efektem wieloletnich zaniedbań ze strony miasta.

Powiedział, że była prezydent stolicy zrezygnowała z unijnych środków na budowę spalarni odpadów. Jako dowód zaprezentował pismo z 2010 roku.

Do tej pory miesięczna zryczałtowana stawka za śmieci w Warszawie wynosiła 65 złotych za mieszkanie w bloku i 94 złote za dom jednorodzinny. Od 1 kwietnia będzie liczona na podstawie średniego zużycia wody przez sześć kolejnych miesięcy z ostatniego roku.

Posłuchaj
00:33 10994561_2.mp3 Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba o metodzie naliczania opłat za śmieci od ilości zużytej wody (IAR)

Mieszkańcy budynków jednorodzinnych i wielolokalowych domów, w których są wodomierze, zapłacą za odpady licząc 12,73 zł za metr sześcienny. Z kolei w przypadku, gdy nieruchomość nie ma wodomierza lub nie jest podłączona do sieci wodociągowej opłata jest naliczana według wzoru: liczba mieszkańców razy 4 metry sześcienne wody razy 12,73 zł. To oznacza, że miesięczny rachunek za wywóz śmieci pięcioosobowej rodziny mieszkającej w domu wyniesie około 250 złotych.

W styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy, dotycząca sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci jest sprzeczna z prawem. Chodziło o uchwałę, która obowiązuje do końca marca 2021 roku i ustala opłaty wysokości 65 i 94 zł.

WSA uchylił tę część uchwały, która rozróżniania stawki w zależności od rodzaju zabudowy. Sąd rozpatrywał zaskarżenie, złożone przez jedną ze spółdzielni na Pradze. W tym miesiącu Ratusz złożył odwołanie od tego wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

IAR, PR24, akg

Czytaj także

"Jeżeli nie na drodze dyskusji, to wymuszą to sądy". Warszawiacy nie godzą się na podwyżki opłat za śmieci

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 14:34
Warszawiacy nie godzą się na drastyczne podwyżki opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Od kwietnia każdy mieszkaniec stolicy zapłaci co miesiąc średnio za śmieci ok. 50 zł. Jeżeli nie uda się doprowadzić do zmiany naliczania opłat za śmieci w drodze dyskusji publicznej to wymuszą to sądy – zapowiadają spółdzielcy i zarządcy nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost cen za odbiór odpadów w Warszawie. Marcin Kulasek: zapytamy ratusz o przyczynę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 17:22
- Nasi posłowie z okręgu warszawskiego złożą zapytanie do warszawskiego ratusza: jak są wyliczane opłaty za odbiór śmieci i dlaczego stawki są aż takie wysokie - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjne podwyżki za wywóz śmieci w Warszawie. Część spółdzielni zaskarżyła uchwałę do sądu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 10:23
Kilka warszawskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tzw. uchwałę śmieciową uzależniającą opłatę za wywóz śmieci od zużycia wody. Prezesi spółdzielni określają ją jako "rażąco niesprawiedliwą". Czteroosobowa rodzina od dziś za wywóz odpadów może zapłacić nawet 200 złotych, a pięcioosobowa - 250.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To kłamstwo Rafała Trzaskowskiego". Jacek Ozdoba o rzekomej winie rządu ws. podwyżek opłat za śmieci

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 12:47
- Nie ma tu żadnej winy rządu. Teraz jest prowadzona duża propagandowa kampania i to jest kłamstwo Rafała Trzaskowskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu Jacek Ozdoba odnośnie do zamian w wysokości opłat za gospodarkę odpadami w Warszawie.
rozwiń zwiń