X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ponad sto osób straciło łącznie 35 mln zł. Sąd wydał wyrok ws. twórczyni piramidy finansowej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 15:47
Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał na 9 lat więzienia 32-letnią Justynę W. mieszkankę Ełku, twórczynię piramidy finansowej, w której ponad sto osób straciło łącznie 35 mln zł. Oskarżona dobrowolnie poddała się karze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zolnierek

Sąd, prokurator i pokrzywdzeni zgodzili się na zaproponowaną karę. Suwalski sąd wymierzył Justynie W. karę 9 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo nałożył na nią obowiązek naprawienia szkody pokrzywdzonym i zasądził karę grzywny 150 tys. zł. Sąd skazał także konkubenta oskarżonej 29-letniego Karola B., który pomagał kobiecie w prowadzeniu piramidy. Sąd wymierzył mu karę 3 lat i 2 miesiące pozbawienia wolności oraz 30 tys. zł grzywny.

pieniądze złotówki złoty 1200.jpg
"Nie wierz w szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka". UOKiK ostrzega przed inwestycyjnymi oszustami

Pranie brudnych pieniędzy

Oboje oskarżeni mają 15-letni zakaz wykonywania zawodów i działalności związanych z pośrednictwem finansowym, działalnością bankową, udzielaniem kredytów i oferowaniem inwestycji. Wyrok nie jest prawomocny.

Justyna W. stworzyła piramidę finansową w 2015 roku. Ełczanka działała ze swoim partnerem życiowym, którego prokuratura oskarżyła o pranie brudnych pieniędzy. Kobieta została oskarżona z kolei o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Piramida działała od 2015 do 2019 roku na terenie Ełku, Suwałk i Grajewa. Justyna W. założyła firmę Pośrednictwo Finansowe Expert, która miała zajmować się obrotem nieruchomościami i inwestycjami na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zostali z niespłaconymi kredytami

Klientom firmy Expert kobieta oferowała 30 proc. zysku z zainwestowanej sumy w ciągu pół roku. Ludzie powierzali oskarżonej albo swoje oszczędności, albo zapożyczali się w bankach czy u znajomych. Wpłacali jej od 100 tys. do miliona zł. Oskarżona oszukała 119 osób na kwotę 35 mln zł. Wyłudzenie dotyczy 503 kredytów zaciągniętych w 24 bankach i jednym SKOK-u.

Mechanizm piramidy działał w ten sposób, że po pół roku klienci dostawali swoje zainwestowane pieniądze z odsetkami. Potem byli zachęcani do ponownej inwestycji na większe kwoty. Niestety swoich pieniędzy później już nie odzyskiwali. Klienci pozostawali z niespłaconymi kredytami. Spłatą rat tych kredytów miała zajmować się Justyna W., ale tego nie robiła.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Uwaga na obietnice szybkiego zysku. UOKiK: seniorzy są szczególnie podatni na takie reklamy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 14:06
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny ostrzega przed reklamami, które zachęcają do inwestowania, wykorzystując wizerunki znanych osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Rząd przyjął projekt

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:47
Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw - poinformował resort finansów. Nowelizacja ma związek z koniecznością wdrożenia unijnych dyrektyw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredytobiorca wbrew własnej woli? Jak ustrzec się oszustwa i co zrobić, jeśli już do niego dojdzie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 07:30
W IV kwartale 2020 r. próbowano wyłudzić 1.943 kredyty, na łączną kwotę 67,3 mln zł. W całym 2020 roku zablokowano 6,9 tys. prób takich wyłudzeń o łącznej wartości 253,8 mln zł. Każdego dnia jesteśmy narażeni na działalność cyberoszustów działających w świecie finansów. Jak się przed nimi ustrzec i co zrobić, kiedy już padniemy ofiarą przestępstwa?
rozwiń zwiń