"Czyste Powietrze" bardziej dostępne. Banki włączą się do udzielania kredytów
- Podpisane dziś przez NFOSiGW i WFOŚiGW umowy z bankami pozwolą na zwiększenie dostępności programu "Czyste Powietrze", poprzez uruchomienie kredytów jako uzupełnienie finansowania inwestycji - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
2021-04-14, 13:57
- Współpraca z bankami poszerza nasze kanały dystrybucji dotacji na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Jak wyjaśnił, ścieżka bankowa będzie realizowana we współpracy z instytucjami finansowymi, które swoim zasięgiem obejmują całą Polskę.
Posłuchaj
Zaznaczył, że celem podpisanych umów jest uczynienie programu jeszcze bardziej atrakcyjnym i popularnym wśród Polaków decydujących się na wymianę pieców niespełniających norm lub termomodernizację swoich domów.
REKLAMA
- Kolejny kanał dystrybucji – środków zwrotnych i bezzwrotnych – z pewnością przełoży się pozytywnie na ilość składanych wniosków. To kolejny krok w kierunku zmiany programu i realizacji zaleceń naszych partnerów - ocenił dzisiejsze porozumienie pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" Bartłomiej Orzeł.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Program "Czyste powietrze" przyspiesza. Minister klimatu: podwoiła się liczba wniosków
- Udzielenie przez banki pierwszych kredytów z dotacją planowane jest w połowie tego roku. Do tego niezbędne jest zakończenie trwających jeszcze prac nad systemami IT, przeszkolenie doradców bankowych oraz uruchomienie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilanego środkami z NFOŚiGW, stanowiącego system gwarancyjny udzielanych przez banki "zielonych" kredytów w programie - stwierdził prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.
Posłuchaj
REKLAMA
Program "Czyste Powietrze", ułatwia mieszkańcom dostęp do dofinansowania m.in na wymianę przestarzałych źródeł ciepła i termomodernizację domów.
Jako pierwsze ścieżkę bankową towarzyszącą programowi „Czyste Powietrze" wprowadzą: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.
PR1, IAR, MKiŚ, NFOŚiGW, PR24, akg
REKLAMA