Rewolucja transportowa na Podkarpaciu. Znamy szczegóły
Za dwa lata podróżni będą mogli korzystać z szybkiego, kolejowego połączenia między Rzeszowem, a portem lotniczym w Jasionce. Linia będzie elementem tworzonej właśnie sieci Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. O szczegółach inwestycji poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
2021-06-02, 13:59
Umowę na zaprojektowanie i budowę 5-kilometrowego odcinka podpisano w grudniu zeszłego roku. Ma on służyć nie tylko pasażerom, którzy będą korzystać z lotniska, ale także mieszkańcom okolic Rzeszowa. Dlatego na trasie powstanie dodatkowy przystanek o nazwie Park Technologiczny.
W ramach inwestycji wybudowane będą także cztery przejazdy kolejowo-drogowe, wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. Powstaną także inne elementy kolejowej infrastruktury na różnych trasach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.
I tak na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają nowe przystanki: w mieście będzie to: Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego, a dalej na trasie jeszcze cztery dodatkowe: Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa i Glinik Charzewski.
Również na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki: Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. W Sędziszowie Małopolskim zaplanowany jest dodatkowy przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ponad 5 tys. km torów i 912 peronów. Krajowy Program Kolejowy przynosi efekty
W ramach projektu przewidziano również budowę 4 mijanek, które zwiększą możliwości podróży na dwóch trasach z Rzeszowa do Kolbuszowej i do Strzyżowa. Nowe odcinki torów umożliwią krzyżowanie się pociągów na jednotorowych liniach, co zapewni lepszą przepustowość i sprawniejszy ruch. Efektem będzie rozkład jazdy pociągów lepiej dostosowany do potrzeb pasażerów.
Perony będą dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz wyposażone w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego. Zainstalowane zostaną stojaki rowerowe. Planowana jest także przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych.
Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej realizowana jest w ramach projektu pod nazwą "Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej" za 368 milionów złotych. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że inwestycja kolejowa z Rzeszowa do portu lotniczego w Jasionce, uplasuje to lotnisko w czołówce europejskiej. Dodał, że inwestycja ta jest też elementem toczonej w całym kraju walki z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. Nowa linia i nowe przystanki umożliwią szybki dostęp do centrum Rzeszowa. Podróż całym 5-kilomtrowym odcinkiem potrwa około 15 minut. To o dwa razy krócej, niż transportem autobusowym.
REKLAMA
Andrzej Adamczyk dodał, że Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu.
Szef resortu mówił też, że port lotniczy Rzeszów Jasionka będzie elementem systemu komunikacyjnego, którego sercem będzie Centralny Port Komunikacyjny. Podrzeszowskie lotnisko będzie portem, który umożliwi szybkie połączenie z lotniskiem w Baranowie między Łodzią a Warszawą.
- Ta i inne, podobne inwestycje będą silnikami rozwoju tego regionu i całego kraju - podsumował minister infrastruktury.
Aleksander Pszoniak, IAR, akg
REKLAMA
REKLAMA