Aplikacja mObywatel coraz popularniejsza. Zobacz, co można dzięki niej załatwić nie wychodząc z domu
Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.
2021-06-15, 14:25
- Ułatwianie życia Polakom - to główny cel naszej aplikacji. Stale ją rozwijamy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników - mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Miliony apek, wiele możliwości
3 152 412 - dokładnie tylu Polaków w swoich telefonach zainstalowało mObywatela.
mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty - dzięki niej w kilka kliknięć można mieć szybki dostęp do swoich najważniejszych dokumentów, w tym danych i zdjęcia z dowodu osobistego. Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna, przydaje się w wielu życiowych sytuacjach.
Przede wszystkim dane, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości. Ta część aplikacji jeszcze niedawno nazywała się mTożsamość. Teraz nosi nazwę mObywatel.
REKLAMA
Razem ze zmianą nazwy rozszerzono też tę usługę. Dzięki temu aplikacja jest przydatna jeszcze częściej.
Powiązany Artykuł
Karta Dużej Rodziny również w wersji cyfrowej. Zobacz, jak z niej korzystać
Jakie dane można znaleźć w mObywatelu?
Swoje imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, numer dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego.
Skąd się biorą dane w mObywatelu?
Z rejestrów państwowych - Rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Ich bezpieczeństwo gwarantuje profil zaufany, który jest potrzebny do uruchomienia apki.
Bezpiecznie i wygodnie
Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji, jest przypisany wyłącznie do nas i naszego telefonu.
Nasze dane są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu - chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieramy przy aktywacji aplikacji.
REKLAMA
W jakich sytuacjach możecie korzystać z mObywatela?
• W hotelach – podczas zameldowania,
• W pociągach – podczas kontroli biletów,
• W wypożyczalniach sprzętu sportowego,
• Na poczcie, gdy chcecie odebrać list polecony lub paczkę,
• ale także np. podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w sklepach, czy w przychodniach.
mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystacie też, jeśli Wasz dowód osobisty jest nieważny.
Inne dokumenty, które można mieć w swoim cyfrowym portfelu
• mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
• mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
• Licznik punktów karnych – w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzić aktualną liczbę swoich punktów karnych.
• eRecepty - dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
• Karta Dużej Rodziny (mKDR) - Karta Dużej Rodziny to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+" - zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
• Bilety kolejowe - W mObywatelu można wyświetlić bilety zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl.
• mLegitymacja szkolna/studencka - które upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.
- W aplikacji można też znaleźć krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu. Pobrało je już niemal 835 tysięcy osób. Wkrótce w mObywatelu dostępny będzie też Unijny Certyfikat COVID, który ułatwi podróżowanie po Unii Europejskiej - zapowiada minister Adam Andruszkiewicz.
REKLAMA
PR24, akg
REKLAMA