Prezes BGK: Fundusz Trójmorza jest szansą dla całego regionu. A położenie Polski ma znaczenie strategiczne dla takich inwestycji
- Już zrealizowaliśmy trzy projekty, a analizujemy kolejne 142 koncepcje inwestycyjne, związane z Funduszem Trójmorza - powiedziała w audycji "Ekspres Gospodarczy" radiowej Jedynki, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. BGK został dziś laureatem pierwszego miejsca w kategorii "Przełomowe rozwiązania" Nagród Gospodarczych Polskiego Radia. Bank został wyróżniony za rozwijanie ekonomicznych podstaw Trójmorza, prezes BGK jest przewodniczącą Rady Nadzorczej Funduszu Trójmorza.
2021-06-18, 17:20
Prezes BGK przypomniała, że w ramach 12, wciąż czynnych programów pomocowych, polskie firmy otrzymały blisko 90 mld złotych. To pomogło im przetrwać kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19. Była to skuteczna pomoc, skoro nasz kraj ma dziś najniższy spadek PKB i poziom bezrobocia w UE.
Beata Daszyńska-Muzyczka podkreśliła, że współpraca regionalna przy projekcie Trójmorza dotyczy aż 12 państw. Chodzi o integrację gospodarczą regionu, skoncentrowaną nie tylko na infrastrukturze drogowej na osi Północ - Południe, ale także o wspólne inwestowanie w nowe technologie, takie jak: informatyka, transport i energetyka.
Prezes Beata Daszyńska-Muzyczka, powiedziała, że Fundusz Trójmorza dysponuje środkami z BGK i podobnych do niego banków rozwoju z innych państw naszego regionu.
Prezes BGK podkreśliła, że po zaledwie dwóch latach od powstania Funduszu Trójmorza udało się przeprowadzić trzy duże, transgraniczne inwestycje. Pierwszą był wspólny leasing lokomotyw dla państw regionu, drugą inwestycja w fotowoltaikę, a trzecią powstanie cyfrowej sieci baz danych (data center).
REKLAMA
Prezes BGK przypomniała, że na globalnym rynku inwestycyjnym, takie wspólne przedsięwzięcia są bardzo trudne do realizacji, z uwagi na różne oczekiwania partnerów, co skutkuje na ogół czteroletnim okresem powstania takiego projektu.
Prezes BGK podkreśliła, że inwestycje Funduszu Trójmorza mają charakter wielonarodowy, co z racji położenia Polski czyni ją bardzo atrakcyjną dla biznesowych partnerów, zwłaszcza gdy chodzi o inwestycje na osi Północ - Południe.
Podała jako przykład wspólną inwestycję Chorwacji, Polski, Czech i Słowenii, w produkcję paneli potrzebnych do budowy słonecznych farm elektrycznych. Takie wspólne przedsięwzięcia są bardzo atrakcyjne dla inwestorów z sektora prywatnego. Dlatego wiele uwagi poświęca się zainteresowaniu tą koncepcją przedsiębiorców prywatnych z całego regionu.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
REKLAMA
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/sw
REKLAMA