Eksperci: potrzeby ochrony zdrowia powinny zaspokoić wyższe podatki od konsumpcji, a nie wzrost składki zdrowotnej

Wyższe opodatkowanie konsumpcji to właściwy kierunek pozyskiwania przez budżet dodatkowych pieniędzy, które można będzie przeznaczyć na ochronę zdrowia. Krokiem w dobrym kierunku jest też podatek przychodowy dla największych firm, ale może się okazać, że obciąży on dodatkowo także spółki Skarbu Państwa, a nie tylko zagraniczne korporacje, które dziś unikają płacenia podatków w Polsce - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w PR24: Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

2021-09-13, 16:11

Eksperci: potrzeby ochrony zdrowia powinny zaspokoić wyższe podatki od konsumpcji, a nie wzrost składki zdrowotnej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Goście Rządów Pieniądza odnieśli się do potrzeb finansowych ochrony zdrowia, której przedstawiciele protestują pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. W Polskim Ładzie przewidziano komponent, który ma zapewnić większe środki na zdrowie poprzez zrównanie składki zdrowotnej.

Jak zapewnić pieniądze na ochronę zdrowia?

Mimo iż wg przyjętego przez rząd projektu przedsiębiorcy rozliczający się z podatków ryczałtowo albo na zasadzie liniowej mają płacić jednak mniej niż zatrudnieni na etacie, zleceniu czy wykonujący umowę o dzieło, to jednak i tak apelują oni do posłów o odrzucenie projektu. Stąd rodzi się coraz więcej pytań, w jaki sposób zapewnić niezbędne większe pieniądze na ochronę zdrowia.

Posłuchaj

Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 byli: Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Rozmawiała Anna Grabowska. 22:50
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Jednym z pomysłów jest podatek przychodowy dla największych firm, w tym zagranicznych korporacji, o którym również jest mowa w Polskim Ładzie. Goście Rządów Pieniądza wskazali natomiast na VAT i akcyzę, które ich zdaniem mogłyby zostać podwyższone.

A może wyższy podatek dochodowy?

- Służba zdrowia wymaga równolegle dofinansowania i reorganizacji. Wynagrodzenia powinny wzrosnąć, bo mamy najmniej pielęgniarek i lekarzy na milion mieszkańców w całej Europie, dlatego, że praca w służbie zdrowia nie jest atrakcyjna finansowo. Lepiej pracować w innych sektorach gospodarki. Musimy więc znacząco dofinansować służbę zdrowia. Możemy to zrobić przy pomocy składek zdrowotnych, tyle że już samo to określenie wprowadza w błąd, bo w zamian za składkę np. emerytalną dostajemy wyższe świadczenie, a jeśli płacimy wyższą składkę zdrowotną, nie dostajemy lepszego świadczenia. Jest więc ona częścią podatku. A skoro tak, to możemy albo zwiększać podatki dochodowe, ale wtedy będą rosły koszty pracy, albo podatki konsumpcyjnie, i opowiadałbym się zdecydowanie za tym drugim rozwiązaniem - stwierdził Jeremi Mordasewicz.

Powiązany Artykuł

shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
"Zmiany są czytelne dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej". Bartoszewicz o reformie w podatkach

- Jeśli opodatkujemy wyżej przedsiębiorcę, to stanie się on niekonkurencyjny wobec producenta z innego państwa, a jeśli opodatkujemy wyżej konsumpcję, to od niej w zasadzie nie ma jak uciec – uzasadniał swoją tezę Jeremi Mordasewicz.

Rolnicy płacą mniej na zdrowie

REKLAMA

Wskazał np. na rolników, którzy, jak podkreślał, płacą bardzo mało na zdrowie, co oznacza, że leczenie 1,5 mln rodzin rolniczych jest finansowane przez pozostałą część społeczeństwa.

W jego opinii nierzadko jest tak, że rolnik jest znacznie zamożniejszy od szewca czy zegarmistrza, a płaci na zdrowie mniej.

Powiązany Artykuł

Minister zdrowia Adam Niedzielski (C), wiceminister zdrowia Waldemar Kraska 1200.jpg
Protest pracowników medycznych. Minister zdrowia: zapraszam przedstawicieli komitetu strajkowego ponownie, na wtorek

- Jestem za tym, żeby składka zdrowotna była wyrównana dla każdego ubezpieczonego. U nas sprawiedliwość w tym zakresie ma być wprowadzona przez to, że ktoś ma mieć znacznie pogorszone warunki, zamiast w ten sposób, żeby ci, którzy byli nadmiernie obciążeni, byli obciążeni mniej, a więc np. pracownicy etatowi, którzy nie mają ucieczki przed wyższą składką - powiedział Piotr Soroczyński.

Pieniądze w podatkach pośrednich

REKLAMA

W jego opinii, po wyrównywaniu składki zdrowotnej w dół, pieniądze na ochronę można znaleźć w podatkach pośrednich, tj. VAT i akcyzie. Można podwyższyć obniżoną stawkę VAT na niektóre produkty czy nawet tę podstawową.

- Dajemy duże preferencje w postaci bardzo dużego wzrostu kwoty wolnej od podatku czy rozszerzenia jej na większe grono podatników, ale może w tych miejscach preferencja mogłaby być trochę mniejsza – mówił Piotr Soroczyński.

PR24, Anna Grabowska

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej