W jakich branżach pandemia nasiliła odejścia z pracy? Zobacz nowy raport PIE

W branżach najmocniej dotkniętych restrykcjami pandemicznymi prawie co dziesiąta osoba straciła pracę. Bezrobotni przebranżowili się do pracy w handlu, budownictwie lub przemyśle - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

2021-09-23, 13:52

W jakich branżach pandemia nasiliła odejścia z pracy? Zobacz nowy raport PIE
Wśród mieszkańców małych i średnich miejscowości tryb pracy stacjonarnej jest codziennością ponad dwóch trzecich pracowników.Foto: shutterstock/Halfpoint

Jak zwrócili uwagę analitycy PIE, pandemia COVID-19 nie miała dużego wpływu na wskaźniki rynku pracy w Polsce. Stopa bezrobocia (według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności – BAEL) utrzymywała się na zbliżonym poziomie przez cały 2020 r. – pomiędzy 3,1 proc. a 3,3 proc. W 2019 r. wynosiła średnio 3,3 proc.

Dodali, że wskaźnik zatrudnienia spadł w II kw. 2020 r. – wyniósł wtedy 69 proc., o 0,9 pkt. proc. mniej niż na początku roku. - W III kw. zatrudnienie zaczęło się odbudowywać – wskaźnik wzrósł do 70,3 proc., a w IV kw. do 70,8 proc. - i tym samym osiągnął poziom wyższy niż przed pandemią - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Powiązany Artykuł

kontrola praca firma przedsiębiorstwo free shutt 1200 .jpg
Szukanie pracy w czasie pandemii. "Myśl o sobie inaczej niż dotychczas"

Analitycy zaznaczyli, że zmianom wskaźników towarzyszyły duże przepływy między gałęziami gospodarki. PIE, wykorzystując dane jednostkowe z BAEL, przeanalizował zmiany zatrudnienia w koronakryzysie i związanymi z nim obostrzeniami. Analizie poddano respondentów ankietowanych kilkukrotnie; sprawdzono dzięki temu, jak w pierwszych falach pandemii kształtowały się przepływy osób na rynku pracy.

- W branżach najmocniej dotkniętych restrykcjami prawie co dziesiąta osoba straciła pracę - wskazano. Efekt ten był najsilniejszy dla działalności związanej z zakwaterowaniem i gastronomią – w II kw. 2020 r. zawód przestało wykonywać 12 proc. osób pracujących w tej branży. Kolejne sektory, w których najsilniej spadło zatrudnienie, to usługi administrowania i działalność wspierająca oraz kultura, rozrywka i rekreacja – odsetek osób, które straciły pracę, to odpowiednio 10 proc. i 8 proc.

REKLAMA

Eksperci przyznali, że rotacja zatrudnienia w tych branżach jest stosunkowo duża bez względu na sytuację epidemiczną, "jednak pandemia nasiliła odejścia"; w 2019 r. odsetki osób, które odchodziły z tych sektorów, były dwa razy mniejsze.

Powiązany Artykuł

praca free 1200.jpg
Powrót do biur - czego się obawiamy?

Jak wyjaśniono, pierwszą reakcją na utratę pracy w wyniku pandemicznych obostrzeń najczęściej była dezaktywizacja zawodowa. Wśród osób, które straciły pracę w branżach najsilniej dotkniętych restrykcjami, ok. 60 proc. pracowników w II kw. 2020 r. było nieaktywnych zawodowo – nie pracowało i nie szukało pracy. Dalsze 20 proc. było bezrobotnych, tj. szukało nowej pracy, a pozostałe 20 proc. znalazło pracę w innych sektorach.

- Odbiciu zatrudnienia towarzyszyło przebranżowienie się do pracy w handlu, budownictwie lub przemyśle - wskazał PIE. W III kw. pracę znalazło ok. 25 proc. osób wcześniej bezrobotnych. Ponad połowa z nich zaczęła pracować w jednej z tych branż. Zwrócono uwagę, że podobny trend był widoczny już wcześniej, jednak pandemia i związane z nią restrykcje nasiliły go.

Analitycy wyjaśnili, że o ile pandemia nie miała długoterminowego wpływu na poziom zatrudnienia, o tyle przyniosła/przyspieszyła zmiany w strukturze międzygałęziowej. Część osób, w które lockdown uderzył najsilniej, przeniosła się do bardziej stabilnych branż, w których zapotrzebowanie na pracowników wciąż stale rosło.

REKLAMA

PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej