more_horiz
Gospodarka

Małżonkowie mogą połączyć swoje oszczędności w PPK. Zobacz, jakie trzeba spełnić warunki

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:03
Małżonkowie, którzy ukończyli 60 lat i mają rachunki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych w tej samej instytucji finansowej, mogą otworzyć wspólne konto w PPK i z niego wypłacać świadczenie małżeńskie - podaje portal Prawo.pl.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ashleygeo / Shutterstock.com

Otwarcie rachunku małżeńskiego w PPK wymaga spełnienia kilku przesłanek. Należą do nich: osiągnięcie przez oboje małżonków 60 roku życia, posiadanie rachunków PPK w tej samej instytucji finansowej oraz złożenie zgodnego oświadczenia, że oboje chcą korzystać z wypłaty w tej formie.

Wypłata świadczenia małżeńskiego

Świadczenie małżeńskie wypłaca się małżonkom wspólnie, do wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku małżeńskim. Prawo.pl wyjaśnia, że wypłata świadczenia małżeńskiego będzie odbywać się w miesięcznych ratach - minimum 120, czyli przez 10 lat. Małżonkowie mogą wnioskować o wydłużenie tego okresu, ale nie mogą go skrócić.

EN emerytura 1200.jpg
W PPK oszczędza coraz więcej osób, rosną też same oszczędności

Jak donosi Prawo.pl, możliwość otwarcia wspólnego rachunku PPK przewidziano tylko dla małżonków chcących wspólnie korzystać ze środków z PPK w okresie po zakończeniu aktywności zawodowej. Zasadą jest, że każdy uczestnik PPK ma swój indywidualny rachunek.

Kiedy wypłata jest korzystna

Decyzja o wypłacie środków z PPK w formie świadczenia małżeńskiego może okazać się korzystna w przypadku śmierci jednego z małżonków przed zakończeniem wypłaty, ponieważ świadczenie będzie wypłacane drugiemu małżonkowi w dotychczasowej wysokości, do wyczerpania środków zapisanych na rachunku małżeńskim.

Natomiast, gdyby uczestnik PPK w chwili śmierci posiadał środki na swoim indywidualnym rachunku PPK, to instytucja finansowa wypłaci małżonkowi połowę środków z rachunku PPK zmarłego, a pozostałe środki trafią do osoby lub osób wskazanych przez niego instytucji finansowej. Dopiero w razie niewskazania osób uprawnionych środki zostaną przekazane spadkobiercom.

Bez podatku

Prawo.pl informuje również, że osoby uprawnione do środków zmarłego uczestnika PPK, którym zostają przekazane te środki, nie płacą podatku dochodowego, a nabycie środków z PPK w drodze dziedziczenia nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem