"Plan wykorzystania potencjału offshorowego w Polsce". Podpisano list intencyjny
Polska Grupa Energetyczna, PGE Baltica i miasto Ustka podpisały list intencyjny w sprawie umiejscowienia w Ustce portu serwisowego dla projektowanych morskich farm wiatrowych.
2021-10-21, 15:22
Podpisy na dokumencie złożyli w usteckim magistracie prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski, wiceprezes zarządu PGE Baltica Grzegorz Wysocki oraz burmistrz Ustki Jacek Maniszewski.
Dąbrowski podkreślił, że dla Polskiej Grupy Energetycznej, największego producenta energii elektrycznej w Polsce, lokalizacja portu serwisowego w Ustce jest "niezwykle ważna".
Zaznaczył, że w odległości ok. 60 km od brzegu na Morzu Bałtyckim PGE wspólnie z duńskim partnerem firmą Orsted ma zamiar wybudować w 2026 r. farmę wiatrową o mocy 2,5 GW. - To będzie inwestycja, która będzie szalenie ważna nie tylko dla tego regionu Ustki, na czym szczególnie nam zależy, ale także dla całej polskiej gospodarki - mówił podczas konferencji prasowej w Ustce prezes Dąbrowski.
Posłuchaj
Podkreślił, że w pierwszym etapie inwestycji PGE i Orsted mają zamiar wydać 40 mld zł. - Nie będziemy na morzu jedynym inwestorem, ale będziemy największym, przynajmniej w tym pierwszym etapie, w najbliższym 10-leciu - ocenił.
Powiązany Artykuł
Budowa farm wiatrowych na Bałtyku. Duńska spółka partnerem PGE
Zaznaczył, że budowa morskich farm wiatrowych będzie jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Dodał, że przewidywania są takie, iż biznes offshorowy przyniesie ok. 70 tys. nowych miejsc pracy, a także będzie narzędziem do osiągnięcia przez Polskę zeroemisyjności, którą rząd zadeklarował do 2050 r.
REKLAMA
- Przede wszystkim zależy nam, aby na tym wielkim placu budowy, jakim będzie Morze Bałtyckie, skorzystało jak najwięcej polskich przedsiębiorców - mówił prezes Dąbrowski, zapewniając, że celem PGE jest wsparcie polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców i przedsiębiorstw.
Zaznaczył, że PGE jest partnerem "wiarygodnym, lojalnym" i w miejscach, w których spółka jest obecna, "zawsze współpracujemy ze społecznościami lokalnymi, zawsze angażujemy się w działalność społeczną, nie tylko w te działania stricte biznesowe".
Zadeklarował wsparcie dla Ustki w przedsięwzięciach miasta na rzecz jego rozwoju i rozwoju lokalnego biznesu. Na to liczył burmistrz Maniszewski. W jego ocenie, dzięki planowanej inwestycji "Ustka staje przed szansą na rozwój gospodarczy".
Wiceprezes zarządu PGE Baltica Grzegorz Wysocki powiedział, że podpisując list intencyjny sygnatariusze realizują plan wykorzystania potencjału offshorowego w Polsce.
Posłuchaj
REKLAMA
- Dzisiaj zadeklarowaliśmy, że będziemy wspólnie chcieli zorganizować naszą bazę serwisową farm wiatrowych, będziemy operować tymi farmami wiatrowymi i z naszego punktu widzenia to jest sukces. Za ten sukces operacyjnie będzie odpowiadała PGE Baltica i deklarujemy, że z całą determinacją będziemy realizować powierzone nam zadania przez Grupę Kapitałową PGE - dodał Wysocki.
IAR/PAP, PR24, akg
REKLAMA