X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wsparcie dla energochłonnych sektorów. Rekompensaty trafiły już do 70 przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 13:53
Do 70 przedsiębiorstw działających w sektorach i podsektorach energochłonnych trafiło ponad 815 mln zł rekompensat przyznanych przez Prezesa URE - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Dodał, że większość wsparcia trafiło do czterech energochłonnych sektorów i podsektorów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PKN ORLEN

Urząd poinformował, że z wnioskami o rekompensaty za 2020 rok do Prezesa URE wystąpiło 76 firm oraz że w wyniku przeprowadzonej analizy i weryfikacji wniosków Prezes URE przyznał wsparcie 70 z nich na łączną kwotę ponad 815 mln zł.

Poinformowano, że 36 proc. budżetu rekompensat za 2020 r. otrzymały przedsiębiorstwa działające w przemyśle ciężkim producenci żeliwa i stali oraz stopów żelaza (288,6 mln zł). Kolejne trzy podsektory z największym wsparciem, to te zajmujące się produkcją nawozów i związków azotowych (118,8 mln zł), chemikaliów nieorganicznych podstawowych pozostałych (100,8 mln zł) oraz papieru i tektury (92,6 mln zł).

energetyka prąd 1200.jpg
Gwałtowny wzrost cen energii. Europosłowie wzywają KE do podjęcia działań

- Te w sumie cztery energochłonne podsektory otrzymały w 2021 roku w sumie ponad 600 mln zł rekompensaty, co stanowi ponad 75 proc. wszystkich środków - czytamy.

Do pozostałych przedsiębiorstw działających w podsektorach m.in. produkcji chemikaliów organicznych podstawowych pozostałych, miedzi, ołowiu, aluminium oraz górnictwa rud żelaza za 2020 r. trafiły rekompensaty w wysokości 213,4 mln zł.

Kryteria przyznawania rekompensat

URE wyjaśnił, że rekompensaty przyznawane są w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach energochłonnych. Regulator dodał, że takie rozwiązanie ma również na celu "ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji do krajów, w których nie jest prowadzona tak ambitna - jak w UE - polityka klimatyczna".

Urząd przypomniał, że system rekompensat został wprowadzony w 2019 r. i przyznawane są one w drodze decyzji wydawanej przez Prezesa URE, na wniosek podmiotu spełniającego określone w ustawie warunki, a wysokość wsparcia ustalana jest w oparciu o dane przekazywane przez wnioskodawcę.

Zaznaczył, że po wydaniu decyzji o przyznaniu rekompensat informacja o uprawnionych podmiotach i kwocie rekompensat przysługujących beneficjentom zostaje przekazana Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który dokonuje wypłaty z Funduszu Rekompensat Kosztów Pośrednich. Lista wszystkich podmiotów, którym Prezes URE przyznał rekompensaty za 2019 i 2020 rok dostępna jest w prowadzonym przez UOKiK Systemie Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej.

Skąd pochodzą środki na rekompensaty?

Zgodnie z informacją URE środki na rekompensaty pochodzą z wpływów z aukcji uprawnień do emisji CO2 (przy czym jest to nie więcej niż 25 proc. wszystkich środków uzyskanych z aukcji). Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z URE, w 2020 roku przygotowało dla przedsiębiorców poradnik z wyjaśnieniami, który ma ułatwić im oszacowanie wysokości ewentualnych rekompensat oraz odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania.

Urząd Regulacji Energetyki przypomniał, że w ubiegłym roku Prezes URE przyznał 340 mln zł rekompensat za rok 2019.

PR24, akg

Czytaj także

Michał Kurtyka: proponujemy półtora miliarda złotych wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 07:48
- Chcemy, aby grupy społeczne, które są dzisiaj w takiej sytuacji, że koszty energii są dla nich znaczącym udziałem w budżetach domowych, mogły z tego skorzystać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, odnosząc się do propozycji ministerstwa, by wspierać zakup energii przez polskie rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie widać szans na poprawę". Ekspert BiznesAlert o sytuacji na rynku energii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 14:06
- Bloki węglowe w polskich elektrowniach dożywają swoich dni, a ich obsługa jest coraz droższa. Żeby je zastąpić, potrzebne są ogromne inwestycje. Jednak ceny surowców i pozwoleń na emisję drenują budżety spółek energetycznych, a wszystko przekłada się na wzrost cen dla odbiorców końcowych - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert.pl). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwałtowny wzrost cen energii. Europosłowie wzywają KE do podjęcia działań

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 12:39
Europosłowie wezwali Komisję Europejską do podjęcia działań wobec gwałtownego wzrostu cen energii. Parlament Europejski dyskutował dziś o agendzie szczytu unijnego, który rozpocznie się jutro w Brukseli. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że wzrost cen energii będzie jednym z głównych tematów rozmów unijnych przywódców.
rozwiń zwiń