X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Znikną szlabany na państwowych autostradach. Zobacz, co się zmieni od 1 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 10:11
O dziś zmienia się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinakach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica dla użytkowników samochodów osobowych i motocykli.
E-bilet autostradowy można kupić z wyprzedzeniem.
E-bilet autostradowy można kupić z wyprzedzeniem.Foto: Ivanova Tetyana/Shutterstock

System e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem.

Od 1 grudnia za przejazd kierowca nie zapłaci już u inkasenta w kiosku poboru opłat - lecz kupując e-bilet autostradowy lub przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń OBU/ZSL.

Czytaj więcej:

Nowy system opłat za przejazd państwowymi autostradami. Sprawdź, jakie zmiany czekają kierowców

O szczegółach informuje Krajowa Administracja Skarbowa. Zanim 1 grudnia kierowcy wyruszą w trasę odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław-Sośnica, powinni wybrać metodę płatności. Za przejazd będzie można zapłacić kupując e-bilet autostradowy lub korzystając z aplikacji e-TOLL PL i kompatybilnych z systemem e-TOLL urządzeń OBU i ZSL. 

E-bilet autostradowy to forma opłacania przejazdu bez konieczności rejestracji w systemie e-TOLL i nabywania urządzeń pokładowych, co pozostanie jednak jedną z alternatyw dla kierowców samochodów osobowych. Bilet autostradowy będzie można kupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej, których lista będzie już wkrótce dostępna na etoll.gov.pl.

Będzie można także dokonać zakupu w punktach dystrybucji stacjonarnej partnerów Krajowej Administracji Skarbowej, gdzie użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mogli nabyć bilety w formie papierowej. Lista takich punktów będzie niebawem opublikowana na stronie etoll.gov.pl.

Aplikację e-TOLL PL BILET będzie można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore. Możliwość zakupu biletu w aplikacji będzie dostępna od 1 grudnia.

Aplikacja umożliwi zakup e-biletu autostradowego, wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF, wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych i zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.

E-bilet autostradowy można kupić z wyprzedzeniem jeśli kierowca poda numer rejestracyjny samochodu, którym planuje jechać, odcinek autostrady, który planuje pokonać oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli plany się zmienią, można go zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną startu podróży.

Od 24 czerwca opłatę za przejazd autostradą A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica można wnosić z wykorzystaniem aplikacji e-TOLL PL, która działa na zasadzie przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL. Aplikacja jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich jaki i samochodów osobowych.

Czytaj więcej:

22 tys. kont w systemie e-TOLL. Z nowego systemu korzysta ponad 33 tys. samochodów 

Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL trzeba zarejestrować się w systemie e-TOLL. Po zakończeniu instalacji aplikacji kierowca otrzyma identyfikator biznesowy urządzenia. Trzeba go podać w Internetowym Koncie Klienta. W aplikacji e-TOLL PL można wnieść opłatę za przejazd i doładować konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych pojazdu. W trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona. 

W związku z planowaną zmianą systemu poboru opłat, przygotowywana jest nowa organizacja ruchu na miejscach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Na tych odcinkach mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu, związane między innymi z montażem nowego oznakowania. Kierowcy powinni zachować  ostrożność przy przejeździe przez te fragmenty autostrad.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Czytaj także

Nowy system opłat za przejazd państwowymi autostradami. Sprawdź, jakie zmiany czekają kierowców

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 14:30
Zmienia się system opłat za przejazd krajowymi autostradami. Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 czerwca nowelizację ustawy znoszącą bramki na państwowych drogach płatnych i wydłużającą okres przejściowy, kiedy równolegle miałby działać nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL i stary viaTOLL. Celem zmiany jest zwiększenie przepustowości i ograniczenie zatorów w punktach opłat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22 tys. kont w systemie e-TOLL. Z nowego systemu korzysta ponad 33 tys. samochodów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 08:31
W nowym systemie poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych zarejestrowano już 22,1 tys. kont - poinformowała Krajowa Administracja Krajowa. System e-TOLL działa od 24 czerwca tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w płatnościach za autostrady

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:00
Szykują się zmiany na autostradach. 1 grudnia mają wejść w życie przepisy, które zrewolucjonizują poruszanie się na odcinku A2 między Koninem i Strykowem oraz na A4 od Wrocławia do Sośnicy. Znikają bowiem punkty poboru opłat - wszystko odbywać będzie się poprzez specjalne aplikacje i systemy.
rozwiń zwiń