more_horiz
Gospodarka

Morska Farma Wiatrowa Baltica. Przetarg na badania dna morskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 13:55
PGE Polska Grupa Energetyczna i Orsted ogłosiły przetarg na wykonanie kolejnych badań geotechnicznych, które pozwolą szczegółowo sprawdzić warunki gruntowe dna morskiego pod budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy do 2,5 GW.
W 2026 r. planowane jest uruchomienie pierwszego etapu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy ok. 1045 MW.
W 2026 r. planowane jest uruchomienie pierwszego etapu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy ok. 1045 MW.Foto: iweta0077/Shutterstock

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że dzięki badaniom firmy mają otrzymać analizę struktury geologicznej dna morskiego i jego wytrzymałości do posadowienia fundamentów morskich turbin wiatrowych.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy ok. 1045 MW planowane jest w 2026 roku. Etap kolejny ma być ukończony rok poźniej.

Fundamenty pod morskie farmy wiatrowe

Jak poinformowały spółki, sondowanie statyczne pozwala na określenie istotnych warunków gruntowych - wytrzymałości i zagęszczenia podłoża. Przeprowadzenie tego badania pozwoli inwestorom na bardzo precyzyjne określenie parametrów niezbędnych do przyszłej produkcji fundamentów pod morskie farmy wiatrowe i ich instalacji w konkretnych miejscach - wyjaśnili inwestorzy.

Podczas badań statycznych będą wykonywane także badania sejsmiczne we wskazanych miejscach. Lokalizacje te będą uzależnione od wyników wstępnych, pozyskanych w ramach poprzednich badań geotechnicznych. Zamówienie obejmuje także specjalistyczne badania, podczas których zostanie przetestowana wytrzymałość danego gruntu pod fundamenty morskiej farmy wiatrowej - podkreśliły spółki.

Badania geotechniczne

Czytaj także:

Jak podały PGE i Orsted, inwestorzy przygotowują się do realizacji trzeciego etapu badań geotechnicznych, ktore pozwolą szczegółowo sprawdzić warunki gruntowe dna morskiego pod budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy do 2,5 GW.

Czytaj także:

Poprzednie etapy badania objęły m.in. wiercenia mające na celu określenie kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych, a także testy laboratoryjne na morzu i lądzie.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem