more_horiz
Gospodarka

"Nie możemy stać z boku". Shell zrywa współpracę z Gazpromem i rezygnuje z udziału w Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 19:45
Koncern Shell ogłosił, że zamierza zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2 oraz wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi z rosyjskim gigantem - podał portal biznesalert.
Zarząd Shella ogłosił , że zamierza wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i kończy swoje zaangażowanie w gazociąg Nord Stream 2.
Zarząd Shella ogłosił , że zamierza wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i kończy swoje zaangażowanie w gazociąg Nord Stream 2.Foto: Shell/materiały prasowe

Jak podaje portal - Zarząd Shella ogłosił dzisiaj, że zamierza wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi z rosyjskim gigantem, w tym z 27,5 procent udziałów w spółce Sachalin-II LNG, 50 procent udziałów w Salym Petroleum Development oraz przedsięwzięciu energetycznym Gydan. Koncern Shell poinformował też, że zamierza zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.

- Jesteśmy wstrząśnięci utratą życia na Ukrainie, nad którą ubolewamy, wynikającą z bezsensownego aktu militarnej agresji, który zagraża bezpieczeństwu Europy - oznajmił dyrektor generalny Shella, Ben van Beurden. Jak podaje biznesalert - Shell będzie również współpracować z partnerami pomocowymi i organizacjami humanitarnymi, aby pomóc w akcji humanitarnej.

Czytaj także:

Konsekwencje biznesowe

- Naszą decyzję o zerwaniu współpracy z Gazpromem podejmujemy z przekonaniem. Nie możemy - i nie będziemy - stać z boku. Naszym bezpośrednim celem jest bezpieczeństwo naszych ludzi w Ukrainie i wspieranie naszych ludzi w Rosji. W rozmowach z rządami na całym świecie omówimy również szczegółowe konsekwencje biznesowe, w tym znaczenie bezpiecznych dostaw energii do Europy i innych rynków, zgodnie z odpowiednimi sankcjami - powiedział van Beurden.

Na koniec 2021 roku Shell miał około 3 miliardów dolarów w aktywach trwałych w tych przedsięwzięciach w Rosji.

Czytaj także:

biznesalert.pl, PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem