more_horiz
Gospodarka

PZU kupi akcje TFI Energa. "Krok na drodze do uporządkowania struktury Grupy PGE"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 13:56
PZU kupi 100 proc. akcji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia od PGE. W wyniku tego zakupu aktywa znajdujące się pod zarządzaniem spółek z Grupy PZU wzrosną o blisko miliard złotych. 
PZU kupi 100 proc. akcji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia od PGE.
PZU kupi 100 proc. akcji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia od PGE.Foto: Mat. PZU

Jak wskazano w komunikacie PZU, zakup TFI Energia to kolejny krok w realizacji Strategii Grupy PZU na lata 2021-2024, która zakłada m.in. wzrost zarządzanych aktywów o prawie 82 proc. - do 60 mld zł. Dodano, że jest to element realizacji Strategii Grupy PGE do 2030 r., która zakłada koncentrację na działalności podstawowej związanej z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej.

Porządkowanie struktury

- Jestem przekonana, że połączenie wyjątkowych relacji z klientami i potencjału TFI Energia z wielkim doświadczeniem i skalą działalności Grupy PZU w obszarze inwestycji, zarządzania aktywami czy programów emerytalnych zapewni klientom obu podmiotów wysokie stopy zwrotu i dodatkowe korzyści - powiedziała, prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła.

- PGE konsekwentnie dąży do koncentracji na działalności podstawowej Grupy, którymi są wytwarzanie, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej. Sprzedaż akcji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia na rzecz PZU to kolejny krok na drodze do uporządkowania struktury Grupy PGE - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Potrzebne zgody KNF i UOKiK

W komunikacie wskazano, że podpisanie umowy przedwstępnej pomiędzy PZU a PGE nastąpiło 17 marca 2022 r. Finalizacja transakcji planowana jest na połowę roku, po uzyskaniu zgód KNF i UOKiK.

Jak przypomniało PZU, TFI Energia to towarzystwo funduszy inwestycyjnych specjalizujące się w zarządzaniu programami PPE dla pracowników energetyki. Zarządzane przez nie aktywa po połowie stanowią środki klientów instytucjonalnych oraz środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Programów Emerytalnych.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc. energii elektrycznej w Polsce.

Czytaj także:

Grupa PZU to największy konglomerat finansowy w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, o aktywach sięgających blisko 400 mld zł. Tylko w Polsce ma ok. 22 mln klientów.

PR24, akg