more_horiz
Gospodarka

Od dziś można ubiegać się o dofinansowanie do żłobka. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 09:55
Od 1 kwietnia rodzice mogą się ubiegać o dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Do ZUS już trafiły 2843 wnioski.
Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie do żłobka
Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie do żłobkaFoto: Shutterstock/Oksana Kuzmina

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już trafiły 2843 wnioski o dofinansowanie opieki dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, przekazał w piątek rano rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Wniosek o wsparcie można składać tymi samy kanałami, jak w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego czy programu Rodzina 500 plus. Wsparcie dotyczy rodziców tych dzieci, które nie kwalifikują się do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli świadczenia do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

- Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic lub opiekun ponosi za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Środki z programu nie trafią bezpośrednio do rodziców, ale będą co miesiąc przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy czy zatrudniającego opiekuna dziennego lub na rachunek bankowy opiekuna dziennego w przypadku, gdy ten prowadzi działalność na własny rachunek. Dofinansowanie przysługuje na dziecko, na które ZUS nie przyznał rodzinnego kapitału opiekuńczego - wyjaśnia rzecznik ZUS.

Wnioski są przyjmowane wyłącznie online przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Dofinansowanie od początku roku

Dofinansowanie przysługuje rodzicom od początku tego roku, warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja. Środki będą przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka.

Resort rodziny zaznacza, że po otrzymaniu przez placówkę lub dziennego opiekuna informacji o przyznaniu dofinansowania, możliwe jest obniżanie opłaty w kolejnych miesiącach, w których dziecko będzie uczęszczać do instytucji. Dofinansowanie może być też przekazywane rodzicom w formie gotówkowej lub bezgotówkowej (za pośrednictwem przelewu na rachunek bankowy rodzica).

Z kolei w przypadku wyrównania od 1 stycznia 2022 r., podmiot prowadzący może zwrócić rodzicowi część poniesionej opłaty w wysokości przyznanego za dane miesiące dofinansowania. Zwrot ten może nastąpić w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Rodzice mogą też uiszczać obniżoną opłatę za pobyt dziecka przez kilka kolejnych miesięcy. Takie rozwiązania dotyczą także sytuacji, w której rodzic już zapłacił za pobyt dziecka.

Jeżeli wniosek o dofinansowanie rodzic złoży do końca maja 2022 r., ZUS przyzna dofinansowanie od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub od którego pozostawało pod opieką opiekuna dziennego - ale nie wcześniej niż od 1 stycznia 2022 r.

Czytaj także:

PAP/mk