more_horiz
Gospodarka

Świadczenia rodzinne dla uchodźców z Ukrainy. Weekendowa akcja ZUS

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 14:22
W najbliższy weekend ZUS zorganizuje specjalną akcję "Weekend dla Ukrainy". W sobotę i niedzielę w około 300 miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Uchodźcy z Ukrainy mogą starać się o świadczenie 500 plus.
Uchodźcy z Ukrainy mogą starać się o świadczenie 500 plus.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

ZUS przypomniał, że specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie od soboty.

Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy będą mogli starać się o świadczenia 500 plus.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus, obywatel Ukrainy musi mieć m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce i polski numer telefonu.

Specjalny punkt na Stadionie Narodowym w Warszawie 

- W weekend w wielu miejscach w całym kraju nasze placówki będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie działał także na Stadionie Narodowym w Warszawie - wskazała, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Nasi pracownicy pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wykaz otwartych w weekend placówek można znaleźć na stronie internetowej zus.pl - dodała szefowa Zakładu.

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z tego kraju.
Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów).

Czytaj także:

Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, oraz o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

PR24, akg