more_horiz
Gospodarka

ZUS uruchamia infolinię dla Ukraińców. Będzie można otrzymać pomoc m.in. przy legalizacji pobytu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 08:50
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że Zakład uruchomi infolinię w języku ukraińskim. Zapowiedziała też, że w placówkach ZUS będą czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim, a także materiały drukowane w tym języku.
ZUS uruchamia infolinię w języku ukraińskim.
ZUS uruchamia infolinię w języku ukraińskim.Foto: shutterstock/bbernard

Z powodu wojny na Ukrainie już ponad milion obywateli tego państwa wjechało do Polski szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych.

- Nasze granice pozostają otwarte dla tych osób. Spotykają się one z ogromnym, oddolnym wsparciem i gościnnością ze strony Polaków - podkreśliła prof. Uścińska.

- Wiemy, że uchodźcy to głównie kobiety i dzieci, stąd kluczową sprawą będą rozwiązania z zakresu polityki rodzinnej przewidziane dla obywateli Ukrainy - dodała.

Specustawa ułatwi życie uchodźcom

Jak przypomniała prezes ZUS, trwają pilne prace nad specustawą i innymi rozwiązaniami prawnymi, które mają wesprzeć uchodźców z Ukrainy.

- Na podstawie specustawy uruchomimy w ZUS dedykowaną infolinię w języku ukraińskim, w placówkach ZUS będą czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim, a także materiały drukowane w tym języku – poinformowała szefowa ZUS.

Zwróciła uwagę, że proponowane przepisy zawarte w specustawie w sposób prosty, szybki i bezpieczny pozwolą zalegalizować pobyt na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego wjeżdżają bezpośrednio z tego państwa.

Czytaj także:

- Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przewiduje, że jeżeli uchodźca wjechał legalnie do Polski z Ukrainy po 24 lutego i zadeklarował zamiar dalszego pozostania na naszym terytorium, jego pobyt będzie uważany za legalny przez okres 18 miesięcy – dodała prof. Uścińska.

Wskazała, że dzięki temu trybowi legalizacji pobytu, uchodźcy z Ukrainy uzyskają natychmiastowy dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia od państwa polskiego, w postaci dostępu do pomocy doraźnej, rynku pracy oraz świadczeń i usług społecznych - edukacji, opieki zdrowotnej, świadczeń na rzecz rodziny.

PolskieRadio24.pl, PAP, md