more_horiz
Gospodarka

"Lepsza jakość obrazu i dźwięku". Zobacz, co się zmieni w nadawaniu naziemnej TV

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 10:50
Zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w pięciu regionach kraju nastąpi od poniedziałku - przypomina Związek Cyfrowa Polska (ZCP).
W części kraju od poniedziałku nastąpi zmiana nadawania sygnału TV.
W części kraju od poniedziałku nastąpi zmiana nadawania sygnału TV.Foto: pixabay.com/Astryd_MAD/domena publiczna

"Od poniedziałku zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej aż w pięciu regionach kraju. Telewidzów czeka lepsza jakość obrazu i dźwięku" - informuje ZCP w komunikacie.

Można nadal skorzystać z dopłaty do kupna telewizora

Oznacza to, że telewidzowie w województwach: kujawsko–pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, niemal całym pomorskim i w północno-zachodniej części Mazowsza zyskają dostęp w swoich telewizorach do lepszej jakości obrazu i dźwięku, a niebawem - hybrydowych usług i większej liczby programów.

"To za sprawą planowanego w poniedziałek uruchomienia w tych regionach nowego cyfrowego sygnału nadawania - DVB-T2/HEVC. Do jego odbioru trzeba mieć odpowiednio przystosowany odbiornik telewizyjny" - zaznacza Związek Cyfrowa Polska i przypomina o możliwości skorzystania z 250 zł rządowej dopłaty do zakupu nowego telewizora.

Telewizja hybrydowa

Cytowany w komunikacie prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik informuje, że standard DVB-T2/HEVC, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia odbiorcom na dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej, takich jak: zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji.

W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami. Finalnie ma on się zakończyć do końca czerwca.

Eksperci Cyfrowej Polski przygotowali specjalny poradnik dla konsumentów w związku z wejściem standardu DVB-T2. Ponadto, na stronie www.telewizjanaziemna.pl można sprawdzić, czy nasz model jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania.

"Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien kupić nowy model lub specjalny dekoder" - wskazuje Kanownik i radzi, by wcześniej dobrze przemyśleć, który typ urządzenia wybrać.

Czytaj także:

Związek Cyfrowa Polska przypomina też, że każdy nowy sprzęt umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie objęty jest rządowym dofinansowaniem. W przypadku dekoderów jest to wsparcie do 100 zł, a decydujący się na zakup odbiornika telewizyjnego można otrzymać bon o wartości 250 zł.

Eksperci Cyfrowej Polski odsyłają na stronę www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie można złożyć wniosek online o przyznanie takiego rządowego dofinansowania. Można to również uczynić za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej.

Związek Cyfrowa Polska reprezentuje sektor cyfrowy i nowych technologii.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem