more_horiz
Gospodarka

Niższa akcyza na energię. Komisja sejmowa za wydłużeniem tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:33
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za poprawką wydłużającą działanie pierwszej tarczy antyinflacyjnej, w tym obniżki akcyzy na energię, o dwa miesiące. Poprawka dotyczyła procedowanego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o VAT.
Sejmowa komisja poparła wydłużenie obniżki akcyzy na energię elektryczną.
Sejmowa komisja poparła wydłużenie obniżki akcyzy na energię elektryczną.Foto: shutterstock.com/MemoryMan

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych omawiała rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który dotyczy zwolnienia z VAT importu towarów przez siły zbrojne państw UE. W trakcie prac do projektu zostały zgłoszone trzy poprawki.

Wydłużenie obniżki akcyzy na prąd

Najważniejsza dotyczyła wpisania do projektu propozycji wydłużenia czasowej obniżki akcyzy na energię elektryczną oraz zwolnienia z tego podatku energii elektrycznej, wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe. Do tego jeszcze dochodzi wydłużenie okresu zwolnienia z podatku detalicznego sprzedaży detalicznej. Te wszystkie rozwiązania mają obowiązywać do końca lipca 2022 r., podczas gdy obecnie wygasają z końcem maja tego roku. Poza tym wprowadzona ma zostać obniżka akcyzy na lekki olej opałowy.

- Ta poprawka jest bardzo ważna, bo przedłuża już istniejącą pierwszą tarczę antyinflacyjną. Wprowadzane będzie obniżenie dla paliw, ale także obniżona stawka do poziomu unijnego także na olej opałowy, o co występowali przedsiębiorcy. Dlaczego na dwa miesiące? Bo druga tarcza antyinflacyjna działa do końca lipca, wyrównujemy ten termin, abyśmy mogli na bieżąco reagować i monitorować rynek, aby tarcze były spójne - powiedziała dyrektor Departamentu Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier w Ministerstwie Finansów Maria Rutka.

Dłuższy okres obowiązywania procedury uproszczonej w przypadku eksportu na Ukrainę technologii

Poprawka została zaakceptowana przez Komisję Finansów Publicznych, podobnie jak inna, dotycząca wydłużenia okresu obowiązywania procedury uproszczonej w przypadku eksportu na Ukrainę technologii o znaczeniu strategicznym. Jak wyjaśniono w trakcie posiedzenia komisji, obecnie okres obowiązywania tej procedury został ograniczony do 17 maja, tymczasem poprawka wydłuża ten okres do końca 2022 r.

Czytaj także:

Następna poprawka dotyczy wydłużenia o 36 miesięcy działania przepisów, na mocy których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może kontrolować inwestycje w polskie firmy, dokonywane za pośrednictwem podmiotów z krajów OECD przez podmioty z innych państw. To wydłużenie również wynika z sytuacji międzynarodowej, wynikłej po napaści Rosji na Ukrainę.

Rządowy projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem