more_horiz
Gospodarka

Eksport pszenicy w kategorii "zabronione". Indie obawiają się o bezpieczeństwo żywnościowe

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 10:40
Indie zakazują eksportu pszenicy ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała tamtejsza Dyrekcja Generalna Handlu Zagranicznego.
Na światowych rynkach rośnie popyt na indyjską pszenicę.
Na światowych rynkach rośnie popyt na indyjską pszenicę.Foto: Pixabay

Władze argumentują, że w ten sposób chcą zarządzać ogólnym bezpieczeństwem żywnościowym w kraju oraz zapewniają, że restrykcje nie dotyczą sąsiednich i rozwijających się państw.

Wymogi bezpieczeństwa

Rząd centralny umieścił eksport pszenicy w kategorii "zabronione", ale z pewnymi wyjątkami - nie dotyczy to transportów zaplanowanych przed 13 maja. Zakaz może być także uchylony na podstawie zezwolenia udzielonego przez indyjski rząd innym krajom w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego.

"Rząd zobowiązuje się do spełnienia wymogów bezpieczeństwa żywnościowego Indii, sąsiednich i innych wrażliwych krajów rozwijających się, które są dotknięte nagłymi zmianami na globalnym rynku pszenicy i nie mają dostępu do odpowiednich dostaw" - czytamy w komunikacie dyrekcji generalnej.

Rośnie popyt na indyjską pszenicę

Indie wyślą teraz delegacje handlowe do dziewięciu krajów, w tym do Maroka, Tunezji i Indonezji w celu zbadania możliwości zwiększenia dostaw pszenicy. 

Na światowych rynkach rośnie popyt na indyjską pszenicę, a rolnikom, handlowcom i eksporterom zalecono przestrzeganie wszystkich norm jakości krajów importujących, tak aby Indie stały się wiarygodnym dostawcą zboża.

Czytaj także:

Według szacunków Dyrekcji Generalnej Handlu Zagranicznego Indie w latach 2021-2022 wyeksportowały 7 milionów ton pszenicy o wartości ponad 2 miliardów dolarów. W ostatnim okresie fiskalnym około 50 procent dostaw trafiło do Bangladeszu.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem