more_horiz
Gospodarka

Wpływ wojny na gospodarkę w Polsce. To jeden z głównych tematów spotkania prezesa NBP z Janet Yellen

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 17:19
Prezes NBP Adam Glapiński spotkał się z sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen - poinformował Narodowy Bank Polski. Rozmowa dotyczyła m.in. wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na sytuację gospodarczą w Polsce.
Glapiński: Poruszaliśmy też temat wyzwań stojących przed bankami centralnymi w związku z rosnącą na całym świecie inflacją
Glapiński: Poruszaliśmy też temat wyzwań stojących przed bankami centralnymi w związku z rosnącą na całym świecie inflacjąFoto: NBP/Twitter

Jak podał bank, delegacje NBP i USA spotkały się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.

"W trakcie spotkania rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie oraz o tym jak wpływa na nią konflikt militarny spowodowany agresją Rosji na Ukrainę. Poruszaliśmy też temat wyzwań stojących przed bankami centralnymi w związku z rosnącą na całym świecie inflacją" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes NBP Adam Glapiński.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen w poniedziałek przebywa z wizytą w Polsce.

Spotkanie z premierem

Z sekretarz skarbu USA spotkał się także premier Mateusz Morawiecki. Tematem ich rozmowy były kwestie zaostrzenia sankcji wobec Rosji i wzmocnienia NATO. 

"Spotkanie wpisuje się w intensywne dyplomatyczne kontakty polsko-amerykańskie w ostatnich tygodniach. Naszym wspólnym celem jest koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na agresję militarną Rosji na Ukrainę. To także demonstracja zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie oraz wzmacniania więzi transatlantyckich" - podano w komunikacie.

Stwierdzono w nim m.in., że Polska będzie nadal apelować o dalsze zaostrzanie unijnych sankcji, zwłaszcza w sektorach energetyki, finansów i transportu oraz usług. Aby skutecznie zatrzymać machinę wojenną, konieczne jest jak najszybsze ograniczenie potencjału gospodarczego i militarnego Rosji. 

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem