more_horiz
Gospodarka

Getin Holding stracił na swoich ukraińskich spółkach. Inwestorzy się tego spodziewali

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 18:00
Kontrolowany przez Leszka Czarneckiego Getin Holding poinformował, że utworzył rezerwy związane z utratą wartości jego ukraińskich spółek - banku ze Lwowa oraz firmy finansowej z Kijowa.  
Leszek Czarnecki jest głównym właścicielem Getin Noble Banku
Leszek Czarnecki jest głównym właścicielem Getin Noble Banku Foto: PAP/Szymon Łaszewski

W opinii biura prasowego banku "Getin Noble Bank jest podmiotem niezależnym od Getin Holdingu, a spółki są powiązane jedynie na poziomie akcjonariatu. Zaraportowana przez Getin Holding utrata wartości ukraińskich aktywów nie ma wpływu na sytuację banku Getin Noble Bank, ani na jego wyniki finansowe".

Zarząd Getin Holding poinformował w komunikacie giełdowym, że zlecił niezależnemu ekspertowi przeprowadzenie testu na utratę wartości posiadanych akcji w spółkach zależnych - Idea Bank S.A. ze Lwowa (Idea Bank Ukraina) oraz New Finance Service Sp. z o.o. z Kijowa, (NFS). W wyniku sporządzonej wyceny bank dokonał odpisów aktualizujących wartości tych aktywów. W ich wyniku kwotą 222,8 mln zł obciążono wynik banku z I kwartału i o 192,3 mln zł pomniejszono kapitały własne banku.

Giełda spokojna

Inwestorzy, do których należy blisko 38 proc. akcji banku, zareagowali na te informacje spokojnie. Dawno było wiadomo, że biznes na Ukrainie nie funkcjonuje. W efekcie dziś na koniec sesji kurs akcji był niższy tylko o blisko 1,4 proc. niż we wtorek.

Niestety nie jest to jedyna zła wiadomość o kondycji banku. W ostatnich dniach kwietnia br. poinformował on o utworzeniu 882,4 mln zł rezerw na ryzyko prawne związane z udzielonymi kredytami we frankach, co obniżyło jego stratę za IV kw. 2021 do 1,07 mld zł. Wcześniej przez lata bank był bardzo aktywny w udzielaniu kredytów frankowych, a teraz obawia się przegrywania procesów z kredytobiorcami.

Czytaj także:

W I kwartale tego roku zysk netto grupy Getin Noble Banku wyniósł 18,6 mln zł. Bank liczy na poprawę wyniku w przyszłości w efekcie wzrostu oficjalnych stóp procentowych. Jego zarząd złożył do Komisji Nadzoru Finansowego plan programu naprawczego.

Straty i spadki

Na koniec marca tego roku współczynnik wypłacalności banku był zdecydowanie za niski w stosunku do wymogów Komisji Nadzoru Finansowego.

Informacje o stracie banku i wysokich odpisach spowodowały na przełomie kwietnia i maja spadek kursu jego akcji o około połowę.

Jakby było mało złych informacji, w piątek rezygnację z funkcji prezesa Banku złożył jego prezes Artur Klimczak. Decyzja została uzasadniona stanem zdrowia.

Getin Noble Bank jest największym w Polsce bankiem kontrolowanym przez polski kapitał prywatny. Na koniec 2021 r. jego aktywa wyniosły 48,2 mld zł.


polskieradio24.pl/PKJX
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem