more_horiz
Gospodarka

Zmiany w programie "Mieszkanie bez wkładu własnego"? Nieoficjalne zapowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 16:05
Według portalu Money.pl nowy program mieszkaniowy przejdzie lifting. Zmieni się limit ceny 1 metra kw. dla mieszkań dostępnych w programie oraz zostanie usunięty przepis o minimalnej wielkości gwarancji - kredytobiorcy będą mogli wnieść większy wkład własny i mimo to skorzystać z programu.
Programy mieszkaniowe rządu staja się coraz bardziej przyjazne dla przeciętnej rodziny
Programy mieszkaniowe rządu staja się coraz bardziej przyjazne dla przeciętnej rodzinyFoto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Nowe regulacje mają być odpowiedzią na rosnące ceny mieszkań oraz sytuację, kiedy kredytobiorca posiada już jakiś wkład własny, jednak jest on niewystarczający do zaciągnięcia kredytu na lepszych warunkach. Według Money.pl, o planowanych zmianach poinformował Juliusz Tetzlaff szef działu mieszkalnictwa przy MRiT podczas webinarium. - Zmiany, jakie proponujemy w programie, mają go dodatkowo uatrakcyjnić i otworzyć na większą grupę kredytobiorców - mówił.

Program nie tylko na najtańsze mieszkania

- Podniesiemy ceny metra kwadratowego o jedną dziesiątą. Ta zmiana jest podyktowana obecną sytuacją na rynku i gwałtownym wzrostem cen. Tym, że wskaźniki podawane przez wojewodów przestały nadążać za faktycznym wzrostem cen – powiedział na webinarium Juliusz Tetzlaff.

Limit ceny 1 metra kw. dla mieszkań dostępnych w programie ma zostać podniesiony o 0,1 wartości wskaźnika odtworzeniowego lokalu. Czyli dla mieszkań z rynku pierwotnego - z 1,3 do 1,4, a dla lokali z rynku wtórnego z 1,2 do 1,3.

Według Money.pl te limity były źle oceniane przez deweloperów. W Warszawie i w okolicach mieszkania spełniające kryteria cenowe programu można obecnie znaleźć w 43 inwestycjach deweloperskich, we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i okolicach tych miast takich inwestycji doliczyliśmy się przeszło 30, ale w Krakowie i Łodzi – zaledwie siedem.

Dolny limit gwarancji do likwidacji

Dodatkowo zmieni się limit o minimalnej wysokości gwarancji. Do tej pory wynosił on 10 proc. wartości nieruchomości.

Planujemy zniesienie ograniczenia minimalnej kwoty gwarancji. Obecnie wynosi ona 10 proc. Nie można dostać kredytu, mając wkład własny większy niż 10 proc. Chcemy to zmienić. Gwarancja będzie taka, aby wystarczała na wzięcie kredytu w banku. Jeżeli ktoś będzie miał 15 proc. odłożonego wkładu własnego na zakup mieszkania, to wówczas ta gwarancja wyniesie 5 proc. Jeśli będzie miał 17 proc., wówczas tą gwarancją będzie objęty kredyt w wysokości 3 proc. - zapowiedział Tetzlaff.

Spłata rodzinna tylko dla dużych rodzin

Dodatkowo szef działu mieszkalnictwa powiedział, że rząd da możliwość skorzystania z gwarancji przez osoby, które mają odłożony wkład własny, nawet do 20 proc.

- Jeśli wkład własny nie będzie wynosił więcej lub będzie w wysokości 20 proc., wówczas również takie osoby, które nie mają mieszkania lub będą spełniały warunki metrażu przy określonej liczbie dzieci, będą mogły uzyskać spłatę rodzinną. Czyli będą mogły uzyskać dodatkowe 20 tys. zł spłaty kredytu w trakcie jego spłaty w przypadku urodzenia drugiego dziecka lub 60 tys. zł spłaty w przypadku trzeciego dziecka - podał Tetzlaff.

- Ten program zmienia swój charakter – mieszkanie bez wkładu własnego pozostaje bardzo istotną funkcją, ale uwypuklona zostanie funkcja prorodzinna, czyli wspieranie decyzji o powiększeniu gospodarstwa domowego - podał.

Wspomniane dwie zmiany będą musiały przejść przez proces legislacyjny.

Podstawowe założenia programu

Rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego" wszedł w życie w maju. Ma on pozwolić jeszcze większej liczbie obywateli sięgnąć po własne M. Przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii program ma umożliwić zakup mieszkania lub domu tym, którzy posiadają zdolność kredytową, ale nie mają oszczędności na wystarczający wkład własny.

Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania. Objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10 proc. (ten próg ma zostać zlikwidowany) i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na które zaciągany jest kredyt (wartości nieruchomości). Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.

Spłata rodzinna jest połączona z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym. Będzie ona przysługiwać, jeśli w czasie spłaty tego kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego).

Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.

Czytaj także:


Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie mógł być udzielony tylko w walucie polskiej. Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Warunki otrzymania kredytu gwarantowanego

Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50m2, gdy dzieci jest dwoje, 75m2, gdy dzieci jest troje, i 90m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma.

Money.pl/pr24.pl/PKJ