Coraz bliżej do polskiej elektrowni atomowej. Prezes KGHM: to historyczny dzień
KGHM złożył do Państwowej Agencji Atomistyki pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii SMR - poinformował prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. Szacunkowy koszt budowy elektrowni wraz infrastrukturą to 1,5-2 mld dol. - dodał wiceprezes spółki Andrzej Kensbok.
2022-07-08, 14:12
- To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś - jako pierwsi w kraju - złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju - powiedział podczas konferencji prasowej prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
Umowa z Amerykanami
Wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok poinformował, że "szacunkowy koszt budowy elektrowni wraz infrastrukturą to 1,5-2 mld dol.". KGHM pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale.
Jak mówił Chludziński, kolejnym krokiem będzie przygotowanie studium lokalizacyjnego. Zaznaczył też, że KGHM bierze pod uwagę kilka miejsc, kryteria wyboru dotyczą m.in. zgodności z polskim prawem, ochrony środowiska czy kwestii ekonomicznych.
- Do tego trwają już prace nad uruchomieniem w kraju Testowego Centrum Sterowania. Będą się tam szkolić operatorzy i specjaliści od energii jądrowej - dodał.
- Rozwój energetyki jądrowej. Polskie i koreańskie firmy podpisały porozumienie o współpracy
- Enea ma umowę z Last Energy. Chodzi o budowę małych reaktorów jądrowych
KGHM w lutym tego roku podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Miedziowa spółka uruchomi pierwsze reaktory do 2029 roku.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Polskie Radio24, akg
REKLAMA
REKLAMA