more_horiz
Gospodarka

Wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce. Gorsze dane ze strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 11:29
Sprzedaż detaliczna w Polsce w styczniu 2023 roku wzrosła o 2,4 procent rok do roku, po wzroście o 4,3 procent zanotowanych w grudniu ubiegłego roku - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 1,2 procent. 
Eurostat podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w UE i w Polsce
Eurostat podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w UE i w PolsceFoto: Shutterstock/1000 Words

Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są ponadto odsezonowane.

Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, ale z kolei nie obejmują sprzedaży samochodów.

Słabe dane ze strefy euro

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w styczniu w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrosła o 0,3 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 1,7 proc., po korekcie z -2,7 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się mdm +0,6 proc.

Sprzedaż detaliczna rok do roku spadła o 2,3 proc., po -2,8 proc. miesiąc wcześniej. Teraz spodziewano się -1,8 proc.

Dane GUS

Wcześniej tj. 21 lutego Główny Urząd Statystyczny poinofmował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2023 r. spadła o 0,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 23,1 proc. Natomiast sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w pierwszym miesiącu obecnego roku o 15,1 procent licząc rok do roku.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk