more_horiz
Gospodarka

Bezpieczeństwo Polaków. Wicepremier Sasin o pozytywnym wpływie wielkich, państwowych firm

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 14:39
- Rząd PiS dotrzymuje słowa i gwarantuje bezpieczeństwo Polaków, ale nie byłoby bezpieczeństwa, zwłaszcza energetycznego, gdyby nie wielkie państwowe firmy - oświadczył wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji "Chronimy Polaków".
Wicepremier Sasin zadeklarował, że rząd będzie dbał o bezpieczeństwo w długiej perspektywie
Wicepremier Sasin zadeklarował, że rząd będzie dbał o bezpieczeństwo w długiej perspektywieFoto: PAP/Andrzej Lange

Sasin w swoim przemówieniu podkreślał, że rządy PiS oznaczają bezpieczeństwo dla polskich rodzin.

Bezpieczeństwo energetyczne

- Dzisiaj Polacy są bezpieczni, a polskie rodziny z nadzieją mogą myśleć o przyszłości - stwierdził wicepremier. Zaznaczył, że nie byłoby bezpieczeństwa, gdyby nie zdecydowane działania rządu, ale i gdyby nie wielkie państwowe firmy. Wskazywał, że to spółki Skarbu Państwa kupowały węgiel i przywoziły go do Polski.

- Bez państwowych kolei nie dałoby się go rozwieźć, a gdyby nie Orlen, nie dałoby się zapewnić dostaw ropy - wyliczał wicepremier.

Jak podkreślał, "przewidywaliśmy, że taki kryzys może nadejść i od wielu lat pracowaliśmy, żeby zapewnić bezpieczeństwo, kiedy ten kryzys stanie się faktem". Wśród tych prac wymienił budowę gazoportu w Świnoujściu, gazociągu Baltic Pipe, gazowych interkonektorów z Czechami, Litwą i Słowacją.

- Dzięki odważnym decyzjom [...] zdecydowaliśmy zaangażować wielkie środki budżetowe, żeby polskie rodziny nie musiały się zastanawiać czy stać ich będzie na ogrzewanie, czy na przygotowanie ciepłego posiłku - podkreślał Sasin.

Jak zauważył, węgiel rosyjski był podstawą rynku tego paliwa dla gospodarstw domowych, a w wielu polskich domach zapewniał ciepło, ale rząd podjął ważną decyzję o imporcie z innych kierunków. - Żeby 2 mln ton tego węgla mogło trafić do polskich rodzin, musieliśmy sprowadzić 13 mln ton z najodleglejszych zakątków - podkreślał Sasin.

Rząd intensywnie pracuje nad strategią energetyczną 

Wicepremier zadeklarował jednocześnie, że rząd będzie dbał o bezpieczeństwo w długiej perspektywie, intensywnie pracuje nad strategią energetyczną na następne dziesięciolecia.

- Chcemy spowodować, że polska energetyka będzie oparta o pewne i tanie źródła energii: odnawialne i jądrowe.(...) Mamy uruchomiony proces budowy dwóch elektrowni jądrowych, a trzecia czeka w kolejce" - podkreślał Sasin. Jak dodał, Polska jest liderem w obszarze małych reaktorów jądrowych, i jednym z państw najbardziej zaawansowanych w procesie implementacji tych technologii.

Posłuchaj
00:32 IAR/Lis/Wicepremier Jacek Sasin mówi, że to dzięki zaangażowaniu dużych państwowych firm udało się uniknąć większości zagrożeń związanych ze światowym Wicepremier Jacek Sasin mówi, że to dzięki zaangażowaniu dużych państwowych firm udało się uniknąć większości zagrożeń związanych ze światowym kryzysem energetycznym (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk