Nie rozumiesz umowy? Pracownik banku ją wytłumaczy

Skomplikowane umowy finansowe są konsekwencją obowiązujących w Polsce przepisów. Język urzędniczy i prawny komplikuje nam życie także w bankach.

2013-08-19, 08:31

Nie rozumiesz umowy? Pracownik banku ją wytłumaczy
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Przemysław Barbrich ze związku Banków Polskich (IAR): pracownik banku musi nam wytłumaczyć umowę
+
Dodaj do playlisty

Lepiej nie podpisywać się pod ustaleniami, których do końca nie rozumiemy.

Przemysław Barbrich ze związku Banków Polskich przekonuje, że skomplikowane zapisy w umowach bankowych są konsekwencją prawa, a nie złej woli pracowników instytucji finansowych. Podkreśla, że część umów bankowych musi zawierać paragrafy, przeniesione z ustaw, regulujących działalność instytucji finansowych.
Rozmówca przypomina, że obowiązkiem pracowników banku jest wytłumaczenie umowy, którą zawieramy. W przypadku, kiedy nie rozumiemy ustaleń zawartych w umowie nie powinniśmy jej podpisywać. Każdy może także poprosić o dodatkowy czas na przeczytanie dokumentu.
Kampanię społeczną na rzecz lepszego zrozumienia języka urzędników, prawników i bankowców prowadzą: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rada Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury.

abo




REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej