Trybunał Konstytucyjny: Ustawa śmieciowa częściowo niezgodna z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy ustawy śmieciowej, dotyczące ustalania przez gminy wysokości opłat za wywóz śmieci. Na ich zmianę poczekamy 18 miesięcy. Ponadto nic się nie zmieni.
2013-11-28, 23:20
Posłuchaj
Trybunał zajmował się sprawą na wniosek grupy posłów PiS i SLD oraz Rady Miasta Świdnika.
Sędziowie nie uznali natomiast niezgodności z konstytucją innych zaskarżonych przepisów ustawy śmieciowej, dotyczących obowiązków właścicieli nieruchomości i rad gmin w zakresie wywózki odpadów.
18 miesiecy na zmianę niekonstytucyjnego przepisu
Art.6k straci moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw. W tym czasie, jak informuje PAP, Sejm będzie musiał ustalić, jaka ma być maksymalna stawka opłaty i na jakiej podstawie obliczana.- Z tego powodu - jak powiedział sędzia Stanisław Rymar w ustnym uzasadnieniu wyroku - przepis, który nie określa maksymalnej wysokości stawki, nadal obowiązuje.
Posłowie będa musieli okreslić maksymalna stawke opłaty śmieciowej
- Sejm ma wolną rękę - powiedział Rymar, wyjaśniając, że TK nie daje żadnych wskazówek, jak ustalić wysokość górnej stawki. - Ale bez tej maksymalnej stawki danina publiczna nie może być uznana za zgodną z konstytucją - powiedział sędzia sprawozdawca.
Gminy mogą też wspierać włascicieli nieruchomości
Sędzia Rymar przypomniał, że ustawa daje gminom również zbyt dużą dowolność przy ustalaniu dopłat dla właścicieli nieruchomości, a także zwolnień od opłaty.
Trybunał nie podważył idei organizacji przetargów
TK nie podważył samej idei organizowania przetargów śmieciowych - w tym zakresie umorzył postępowanie. Posłowie wnioskodawcy twierdzili, że gminy nie powinny być zmuszone do organizowania przetargów śmieciowych, tylko powinny móc zlecać zadania w tym zakresie własnym spółkom i zakładom budżetowym - informuje PAP.
Przypomnijmy, że wnioskodawcy wskazywali, że obowiązek przeprowadzania przetargów zagrozi funkcjonowaniu spółek gminnych oraz za kilka lat doprowadzi do zmonopolizowania rynku przez duże koncerny śmieciowe.
Trybunał nie rozstrzygnął też wątpliwości dotyczących określenia "właściciela nieruchomości"
TK nie dopatrzył się też niezgodności z konstytucją artykułów 6h i 6m ust. 1 - nakładających na właścicieli nieruchomości obowiązek uiszczania opłaty za śmieci oraz składania deklaracji o jej wysokości. O niezgodności tych przepisów z konstytucją byli przekonani nie tylko autorzy wniosków do TK, ale nawet Sejm i prokurator generalny. Twierdzili, że definicja "właściciela nieruchomości" jest zbyt szeroka i przez to nieprecyzyjna.
Nadal może obowiązywać odpowiedzialność solidarna
Rymar przyznał, że ustawodawca nie rozstrzygnął wprost, na którym z tych podmiotów spoczywa obowiązek wynikający z art. 6h i 6m ustawy, w sytuacji gdy kilka podmiotów spełnia kryterium definicji "właściciela nieruchomości". Nie uregulował też ewentualnej solidarnej odpowiedzialności posiadaczy nieruchomości, w razie gdy nie zostaną wypełnione obowiązki wynikające z ustawy.
Gmina może sama ustalać, kto nie wyrzuca śmieci
Nie oznacza to jednak - tłumaczył sędzia - że nie jest możliwe ustalenie osób, na których ciążą obowiązki wynikające z ustawy. Zdaniem TK można to ustalić zarówno na podstawie samej ustawy śmieciowej, jak i innych przepisów prawa, stosowanych analogicznie. To jednak - dodał Rymar - należy już do organów administracji i do sądów, a nie do Trybunału.
Terminy i tryb wywożenia śmieci ustalane przez gminy są zgodne z konstytucją
TK uznał za zgodny z konstytucją także art. 6l ust. 1, który przekazuje radom gmin ustalenie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za śmieci.
Resort środowiska zadowolony z wyroku
Rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek podkreślił w rozmowie z PAP, że Trybunał umorzył wszystkie zarzuty wobec kluczowych przepisów ustawy. - Trybunał potwierdził obowiązek organizacji przetargów i zasadność systemu zbierania deklaracji od właścicieli nieruchomości. Wnoszenie opłat śmieciowych na podstawie już podjętych uchwał gmin jest obowiązkowe - powiedział.
REKLAMA
Jak dodał, zakwestionowane przepisy muszą zostać zmienione. - Trybunał uznał, że po 5 miesiącach funkcjonowania nowych przepisów jest już możliwe określenie górnego pułapu opłat (...) należy też doprecyzować przepisy o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach" - dodał.
W Warszawie wszystko pozostaje bez zmian przez 1,5 roku
Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała PAP, że wyrok Trybunału dla mieszkańców Warszawy na razie niczego nie zmienia. "Stawki zostały określone i będą obowiązywać przez 18 miesięcy. Jeżeli pojawi się nowelizacja przepisów, będziemy myśleli o ich zmianie" - dodała.
Wszyscy zadowoleni
Mimo, że Trybunał Konstytucyjny uchylił część przepisów tzw. ustawy śmieciowej, z takiego wyroku cieszą się obydwie strony sporu - rząd i skarżący. Trybunał uznał za niekonstytucyjne przepisy dotyczące stawek opłat za wywóz śmieci.
Ustawę zaskarżyła grupa posłów SLD i PiS oraz Rada Miasta Świdnika.
- My jesteśmy bardzo zadowoleni. Trybunał uznał naszą argumentację, stwierdzając, że konieczne jest wprowadzenie maksymalnych stawek opłat za wywóz śmieci - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Duda.
Z werdyktu Trybunału zadowolony jest również poseł PO Borys Budka, który na ogłoszeniu wyroku reprezentował parlament. Jego zdaniem uchylone przepisy mają jedynie charakter techniczny i nie mają dużego wpływu na funkcjonowanie ustawy. - To satysfakcjonujący wyrok - dodaje na koniec.
Ustawa śmieciowa weszła w życie 1 lipca tego roku. Od tamtej pory to gminy mają obowiązek wyznaczyć firmę wywożącą odpady.
Trybunał Konstytucyjny: Ustawa śmieciowa częściowo niezgodna z konstytucją
REKLAMA
TVN24/x-news
abo,jk
REKLAMA