more_horiz
Gospodarka

ARiMR: wnioski o odszkodowanie z powodu ASF i klęsk żywiołowych można składać do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 07:00
 - W przypadku ASF przy ocenie strat hodowlanych bazujemy na protokole lekarza weterynarii oraz rejestrze zwierząt gospodarskich. Na ich podstawie określona jest wysokość wsparcia z ARiMR - mówiła Halina Szymańska prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w audycji "Po pierwsze ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Min. Rolnictwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa (ARiMR) prowadzi nabór wniosków od rolników na odtworzenie potencjałów produkcyjnych uszczuplonych przez klęski żywiołowe i afrykański pomór świń (ASF). W przypadku suszy, gradobicia, podtopień poziom strat jest oceniany przez specjalną komisję powołaną przez wojewodę

Na wysokość pomocy ma wpływ to czy rolnik się wcześniej ubezpieczył. Gdy rolnik miał wykupiona polisę wypłacona kwota pomocy  ARiMR jest pomniejsza o wysokość otrzymanego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia. Ale jeżeli rolnik nie opłacił tego obowiązkowego ubezpieczenia, wtedy kwota pomocy zmniejszona jest o 50 %. Maksymalna pomoc od agencji w latach 2014-2020 (z unijnego programu) może wynosić 300 tys. złotych, ale nie może ono przekroczyć 80 % kosztów kwalifikowanych.


Posłuchaj
02:54 Halina Szymańska prezes ARiMR mówi o zasadach pomocy dla rolników z tytułu ASF i klęsk żywiołowych ( "Po pierwsze ekonomia" Ewa Wasążnik PR1) Halina Szymańska prezes ARiMR mówi o zasadach pomocy dla rolników z tytułu ASF i klęsk żywiołowych ( "Po pierwsze ekonomia" Ewa Wasążnik PR1)

 

Ta pomoc od Agencji może być przeznaczona na odtwarzanie np. sad lub plantacja krzewów owocowych (owocujących ponad 5 lat). Podobnie będzie w przypadku zalania przez powódź maszyny rolniczej. Ale w przypadku ASF pieniądze z ARiMR nie maja być przeznaczane na wydatki związane z hodowlą świń.

Wnioski można składać do końca tego roku w oddziałach regionalnych Agencji, ale także w biurach powiatowych. Można też wnioskować pocztą (tzw. przesyłka rejestrowana) oraz przez platformę ePUAP.


PR1/PR24/Ewa Wasążnik/sw