Nowatorskie rozwiązania w dziedzinie energii. Oferta Tauronu dla startupów

2021-12-15, 13:25

Nowatorskie rozwiązania w dziedzinie energii. Oferta Tauronu dla startupów
Najlepsze startupowe pomysły mają być pilotażowo wdrażane na infrastrukturze energetycznej Grupy Tauron - podała spółka.Foto: everything possible/Shutterstock

Tauron chce rozwijać współpracę ze startupami oferującymi nowatorskie rozwiązania np. w dziedzinie dystrybucji energii, wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł, produkcji ciepła, technologii wodorowych czy obsługi klienta. Partnerom Grupa oferuje pilotażowe wdrożenia i pokrycie 200 tys. zł koszów.

Tauron przedstawił nową formułę współpracy ze startupami, realizowaną w ramach zapoczątkowanego w 2019 r. programu Tauron Progres. Najlepsze startupowe pomysły mają być pilotażowo wdrażane na infrastrukturze energetycznej Grupy, która pokryje nawet 200 tys. zł kosztów związanych z technologicznym rozwojem projektu oraz zaoferuje wsparcie eksperckie.

Budowa modeli biznesowych

- Firmy współpracujące z Tauron Progres mogą też liczyć na wspólną budowę modeli biznesowych i bezpośrednie powiązanie z funduszem CVC Magenta. Program adresowany jest do osób fizycznych i prawnych, innowatorów oraz autorów unikatowych rozwiązań - poinformowała Grupa, która dotąd przetestowała na swojej infrastrukturze 46 innowacyjnych rozwiązań przygotowanych przez startupy.

W nowej formule programu wskazano sześć kluczowych obszarów, w których Tauron szuka nowych pomysłów. W dziedzinie dystrybucji chodzi o projekty zwiększające efektywność i rozwój sieci, zaś w obrębie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł poszukiwane są koncepcje wspierające zarządzanie, utrzymanie oraz efektywność tej infrastruktury.

Nowe technologie wsparciem dla zielonej transformacji

W obszarze wytwarzania i dystrybucji ciepła Tauron szuka nowych technologii, wspierających zieloną transformację i efektywność operacyjną sektora. Grupa chce też postawić na rozwiązania usprawniające proces produkcji zielonego wodoru. Ponadto, szuka praktycznych narzędzi wspierających obsługę klienta oraz proces cyfryzacji.

W ocenie wiceprezesa Taurona ds. strategii i rozwoju Patryka Demskiego, adresowany do startupów program w nowej formule stwarza przyjazną przestrzeń do współpracy.

Jak przystąpić do programu?

- Dla nas to przede wszystkim szansa na pozyskanie nowatorskich rozwiązań, które do tej pory nie były szeroko dostępne na rynku. Startupy natomiast zyskają możliwość szybkiej weryfikacji swoich pomysłów, pilotażowego wdrożenia wraz ze wsparciem finansowym, a w przypadku sukcesu pilotażu, możliwość podjęcia szerokoskalowej współpracy - wyjaśnił wiceprezes, cytowany w środowym komunikacie Taurona.

Innowatorzy zainteresowani udziałem w programie mogą złożyć swój akces za pośrednictwem strony internetowej www.progres.tauron.pl, gdzie można sprawdzić, jakie rozwiązania są poszukiwane. Po akceptacji regulaminu przedsięwzięcia, można online wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Czytaj także:

Programy pilotażowe

Wśród projektów zgłaszanych w dotychczasowej formule programu, były m.in. rozwiązania z obszaru przemysłu 4.0, systemy i urządzenia IoT oraz smart city czy narzędzia wspierające digitalizację procesów obsługi klienta lub rozwój elektromobilności. Po okresie pilotażu wdrożono m.in. oprogramowanie do zarządzania stacjami ładowania samochodów elektrycznych oraz związaną z tym aplikację mobilną.

Pilotaże dostarczyły także rozwiązań z obszaru obsługi klienta - przykładem był rozwój chatbota, z powodzeniem wykorzystanego w ub. roku w pierwszych miesiącach pandemii SARS COV-2. Chatbot wspierał klientów podczas pierwszego kontaktu w sprawach dotyczących podpisywania i przepisywana umów oraz zakupu instalacji fotowoltaicznych; był też pomocny w odnalezieniu interesujących treści na portalu tauron.pl.

Czytaj także:

Pilotaż blockchain

Natomiast pilotaż blockchain pokazał, jakie możliwości udoskonalenia procesu obsługi oferują innowacyjne technologie informatyczne. Trwały nośnik informacji pozwolił rozszerzyć na czas trwania pilotażu ofertę obsługową klientów online, co okazało się szczególnie istotne w okresie pandemii koronawirusa - wynika z informacji Taurona. Gwarantem bezpieczeństwa tego procesu jest innowacyjna technologia blockchain, dzięki której możliwe jest zdalne przekazywanie zabezpieczonych dokumentów oraz ich podpisywanie, bez konieczności przesyłania umów w formie papierowej.

PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej